Codzienna dawka magnezu

Magnez to jeden z podstawowych pierwiastków zapewniających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ale tez jeden z tych, na których niedobory cierpimy najczęściej. Stres, pośpiech, hektolitry wypijanej kawy – to wszystko wypłukuje magnez bardzo skutecznie, a stąd już prosta droga do kłopotów.

 

Jednak nie tylko niedobory magnezu mogą dać przykre konsekwencje w postaci przewlekłego zmęczenia, drżenia mięśni, skurczy, czy nawet depresji. Równie niebezpieczne jest przedawkowanie tego pierwiastka, zatem zanim zacznie się suplementację na własną rękę, warto skonsultować się  z lekarzem prowadzącym.

Co mówią naukowcy?  Nadmiar magnezu może mieć działanie przeczyszczające. Dr Noorhan Nastar zwraca również uwagę na problemy z nerkami, które pojawiają się przy zwiększonym poziomie pierwiastka w organizmie. Magnez jest wydalany z organizmu, a jego nadmiar może być toksyczny dla układu moczowego.

 

Z kolei Dawn Gerber z PharmD. w rozmowie z bannerhealth.com zaznaczyła, że przy zbyt wysokim ciśnieniu nie należy stosować wyłącznie suplementów z magnezem, ponieważ ich skuteczność nie jest zbyt wysoka.  Zatem co robić?

Z pewnością warto zadbać o zróżnicowaną dietę. Dużą zawartość magnezu maja, między innymi nasiona, pestki i orzechy,  kasza gryczana,  kakao i czekolada. W przypadku suplementacji waeto jednak zasięgnąć porady lekarskiej. Podobnie jak przy wystąpieniu niepokojących objawów, mogących wskazywać na niedobory magnezu, warto sprawdzić, czy to faktycznie one są przyczyną dolegliwości.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię