Czy można pójść na cmentarz z psem?

Coraz więcej przestrzeni publicznych otwiera się dla czworonożnych pupili. Nikogo już nie dziwi widok ludzi wchodzących z psami do sklepów, czy kocie kawiarnie, gdzie mruczki towarzyszą gościom. Jednak cmentarze ciągle pozostają strefą tabu.

Czy można wybrać się do nekropolii z psiakiem?

 

Jak twierdza prawnicy, cmentarz są miejscami publicznymi i nie są objęte prawnym zakazem odwiedzania ich w towarzystwie psów.  To raczej kwestia dobrego obyczaju i szacunku dla innych. Piesek powinien być trzymany na smyczy, dobrze jest też założyć mu kaganiec.

W razie wpadki, obowiązkowo należy po pupilu posprzątać. Najlepiej wcześniej dać mu czas i przestrzeń do załatwienia potrzeb fizjologicznych tak, żeby nie robił tego między grobami.  Pamiętać też należy, że opiekun jest zobowiązany do pełnej kontroli nad swoim zwierzęciem i niedopełnienie tego obowiązku może oznaczać wysoki mandat, a  nawet ograniczenie wolności.

Konsekwencje mogą być przykre. Za niedopilnowanie grożą kary finansowe i tak otrzymać można mandat:

  • od 50 do 250 zł — za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
  • 500 zł — za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka.
  • Jeżeli dojdzie do dotkliwego pogryzienia, kara może sięgnąć 1000 zł.

 

Mówi o tym  art. 77 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2021.281):

  • Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • Kto dopuszcza się czynu określonego w pkt 1. przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Xolo – święty pies Azteków. Jak się nim opiekować?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię