Czy sztuczna inteligencja odbierze ci pracę? Sprawdź listę zawodów najbardziej na to narażonych.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) zamiast pomagać w rozwoju może doprowadzić do poważnych zakłóceń na rynku pracy.

Już w 2013 roku badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wykazało, że 47% miejsc pracy w USA może zostać przejętych przez sztuczną inteligencję w ciągu następnych 20 lat. A niedawne badania Goldman Sachs wydają się tę teorię w pewnym stopniu potwierdzać. Ich badanie wykazało, że sztuczna inteligencja może wpłynąć na 300 milionów pełnoetatowych miejsc pracy na całym świecie.

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji wiele zawodów może przestać być wykonywanych przez ludzi a zacząć być wykonywanych przez AI. Jak podaje strona Insider wśród wszystkich zawodów 9 jest najbardziej zagrożonych zastąpieniem przez sztuczną inteligencję:

1. Analityk finansowy

Sztuczna inteligencja świetnie nadaje się do analiz finansowych. Może to nawet zrobić szybciej i z większą dokładnością niż człowiek.

2. Obsługa klienta

Już dziś większość firm posługuje się wirtualnym agentem odpowiadającym na pytania dzwoniących klientów. AI może odpowiadać na podstawowe pytania czy obsłużyć reklamacje bez emocji.

3. Tłumacz

Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, AI może teraz z łatwością i dużą precyzją tłumaczyć teksty i wypowiedzi na inne języki.

4. Stanowiska techniczne

Programiści komputerowi, inżynierowie oprogramowania, analitycy danych, koderzy i inni pracownicy na stanowiskach technologicznych mogą zostać zastąpieni przez sztuczną inteligencją, dlatego, że AI jest dobra w przetwarzaniu liczb ze względną dokładnością i może tworzyć kody szybciej niż ludzie.

5. Analitycy badań rynku

Tak jak w przypadku analityków finansowych, analitycy badań rynku może już w niedługim czasie zostać zastępowani AI. Sztuczna inteligencja jest dobra w analizowaniu danych i przewidywaniu wyników rynku.

6. Bibliotekarze

Dzięki maszynom zdolnym do organizowania i katalogowania ogromnych ilości informacji w rekordowym czasie praca bibliotekarza wykonywana przez człowieka może szybko zniknąć.

7. Agenci biur podróży

AI może analizować ogromne ilości danych, aby znaleźć najlepsze oferty. A inteligentne algorytmy mogą dostarczać spersonalizowane rekomendacje i z łatwością obsługiwać logistykę rezerwacji.

8. Operatorzy punktu poboru opłat

Czy to na autostradzie czy w metrze, większość punktów płatności jest zautomatyzowana. A w przypadku problemów z uiszczeniem płatności, AI pomaga nam je rozwiązać.

10. Trenerzy personalni

Już dzisiaj gro fitness wideo jest oparta na AI. Sztuczna inteligencja może oferować spersonalizowane zalecenia dotyczące ćwiczeń, plany żywieniowe i informacje zwrotne.

Najpotężniejsza technologia od czasu bomby atomowej. Były pracownik Google ostrzega

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię