Czy to ostatni konsystorz papieża Franciszka?

Papież Franciszek postanowił ogłosić nazwiska nowych kardynałów oraz zwołać 27 sierpnia najwyższych dostojników kościelnych do Rzymu. Ta informacja zrodziła mnóstwo spekulacji, między innymi wątpliwość związaną z zakończeniem pontyfikatu.

Franciszek w minioną niedzielę ogłosił 21 nazwisk nowych kardynałów, z których 16 może brać udział w konklawe, głosując na nowego papieża.

Konsystorz nie został zebrany jedynie ze względu na dołączenie nowych hierarchów do Kolegium Kardynalskiego, ale ze względu na nową konstytucję apostolską reformującą rzymską kurię „Preadicate evangelium”.

W Rzymie panuje przekonanie o ostatnim konsystorzu papieża Franciszka. Są głosy, które spekulują o zakończeniu spotkania z Kardynałami w terminie 29-30 sierpnia, podczas którego Franciszek miałby ogłosić swoją rezygnację.

Rewolucja Franciszka

Papież podjął decyzję o zniesieniu idei diecezji kardynalskich, pozostawiając bez metropolitów noszących kardynalski kapelusz między innymi Mediolan, Kraków, Wenecję, Paryż, Los Angeles oraz San Francisco. Kardynałów otrzymały Paragwaj, Timor Wschodni i Singapur.

Andrea Gagliarducci przewiduje, że kolejny konsystorz ma się odbyć z udziałem sześciu nowych kardynałów z Azji, czterech z Europy oraz Ameryki, dwóch z Afryki i jednego z Oceanii.

Dzięki prężnie rozwijającemu się Kościołowi w Azji, Franciszek podjął poszukiwania nowych kardynałów-elektorów w tamtejszym rejonie zwiększając reprezentację Azjatycką.

Kardynałów-elektorów uprawnionych do wyboru papieża jest obecnie 117, natomiast po konsystorzu z prawem do głosu będzie 132.

 

W przyszłym konklawe Papież Franciszek do końca sierpnia obsadzi stanowiska 83 kardynałów, z końcem 2022 roku sześciu kardynałów ukończy 80 lat jednocześnie tracąc prawo do udziału w glosowaniu podczas konklawe.
Papież Franciszek interpretuje konsystorz jako formę rządów, gdzie najważniejszym działaniem jest radykalne poszerzenie reprezentatywności kardynalskiej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię