Koszt hipoteki | Domator

Zgodnie z przewidywaniami inflacja, ciągnące się kłopoty z łańcuchem dostaw i zaopatrzeniem w materiały (np. w budownictwie) w połączeniu z wojna na Ukrainie i niepewnością z tym związana dają się we znaki amerykańskim rodzinom.

Ceny benzyny oraz żywności rosły w ostaniach tygodniach szybciej niż ceny nieruchomosci. Te, zdaniem wielu, zaczynaja się stabilizować. Widzimy coraz więcej przypadków, w których kupujący zaczyna z rezerwą podchodzić do wojen cenowych i zapłaty za nieruchomość dziesiątki tysięcy powyżej wartości. Jeśli dołożymy do tego pojawiające się coraz częściej „foreclosures” czyli domy odbierane przez banki – może okazać się ze w drugiej połowie roku – po prawie trzech latach wzrostów – ceny nieruchomosci powrócą do normy (Owa norma to roczny wzrost wartości na poziomie 3%).

Na rynku pożyczek hipotecznych oprocentowanie przekraczające 5% a to dla osób, które nie zablokowały sobie oprocentowania (rate lock) kilka miesięcy temu, oznacza to dużo więcej wydanych pieniędzy na odsetki i o wiele mniejsza moc zakupowa niż jeszcze przed 4 tygodniami. Jak informujemy w Domatorze w odpowiedzi na drastyczny spadek ilości osób decydujących się na zakup czy przefinansowanie przy obecnym oprocentowaniu, na rynku pojawiać się zaczynaja coraz nowsze produkty – jak 40-letnia stała pożyczka hipoteczna.

Komentuja: Sergiusz „Sergio” Zgrzebski – Keller Williams Premiere Properties

Tomasz Tarkowski – PrimeCredit Advisors

Łukasz Majkut – Better Lending

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię