Dlaczego Kalifornijczycy opuszczają swój stan?

Zapierająca dech w piersiach natura, przepiękne plaże, parki narodowe oraz kultowe miasta i symbole stanu nie powstrzymały prawie miliona osób przed wyprowadzeniem się z Kalifornii w zeszłym roku.

Zjawisko to nie jest również niczym nowym. Już w 2016 roku, „Golden State”, stracił prawie 800 tysięcy ludzi i przez ostatnie sześć lat trend ten powiela się.

Wśród wielu wymienianych powodów stojących za exodusem z Kalifornii, poniższych siedem jest najczęściej powtarzanych:

1. Wysokie koszty utrzymania

Jednym z najdroższych miejsc do zamieszkania jest Kalifornia. Koszt życia w stanie jest ogólnie o 39 procent wyższy niż średnia krajowa. W San Francisco koszty utrzymania są o 91 procent wyższe niż średnia krajowa.

 

2. Wysokie ceny nieruchomości

Średnia cena domu w Kalifornii wynosi 539 800 USD. Niektóre statystyki podają nawet 834 400 za średnią cenę domu. Według dany Zillow, właściciel domu w Kalifornii rocznie średnio wydaje około 10 000 USD na wydatki mieszkaniowe oprócz spłaty kredytu hipotecznego.

3. Wysokie podatki

Stawka podatku dochodowego w Kalifornii wynosi 13%. Ustawodawcy mają w planie głosowanie nad podniesieniem tej stawki do 17%. Stanowa stawka podatku od sprzedaży 7,25%. Politycy również chcą wprowadzić dwa dodatkowe podatki – wealth tax oraz exit tax. Pierwszy nakładałby dodatkowy podatek w wysokości od 0,5 do 1 procenta na najbogatszych. Drugi obciążałby opuszczających stan Kalifornijczyków podatkami przez prawie 10 lat po ich wyjeździe. Ponadto ma najwyższe podatki od benzyny – 0,68 centów i oleju napędowego – 1 USD za galon,  w kraju.

4. Pożary

W ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat w Kalifornii wybuchło ponad 8500 pożarów, które pochłonęły 2 miliny hektarów ziemi, a wraz z nią wiele domów. Pożary nie tylko sieją spustoszenie, ale również pokrywają Kalifornię gęstym dymem, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

5. Polityka i przestępczość

Zbyt liberalne podejście do karania przestępców popełniających  grabieże, rozboje, morderstwa oraz przestępstwa na tle seksualnym. Zbyt duże wpływy związków zawodowych oraz ograniczenia dla funkcjonariuszy organów ścigania powodują niechęć do ustawodawców wśród mniej lewicowo nastawionych mieszkańców. Wielu twierdzi, że kalifornijscy politycy zbytnio ograniczają życie produktywnych mieszkańców wprowadzając coraz więcej zakazów prowadzenia działalności gospodarczej a faworyzują przestępców i bezdomnych.

 

6. Problemy socjalno – gospodarcze

W Kalifornii mieszka ponad 150 tysięcy bezdomnych. Niektórzy z nich są mentalnie chorzy inni fizycznie niebezpieczni. Taka ilość bezdomnych prowadzi do większej przestępczości, zniszczonych parków w miastach, niebezpieczeństwa na ulicach, większej sprzedaży narkotyków na ulicach, zagrożeń zdrowotnych.

7. Szkoły publiczne

Jedne z najgorszych szkół publicznych znajdują się w Kalifornii. Mediana absolwentów Kalifornii osiąga wyniki jedne najgorsze w kraju. Kalifornia przewodzi w kraju pod względem analfabetyzmu. Ponad 23 procent Kalifornijczyków w wieku powyżej 15 lat nie potrafi dobrze czytać jak na swój wiek.

Kalifornia fakty i ciekawostki

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię