Dlaczego warto jeść brzoskwinie?

Brzoskwinie najprawdopodobniej pochodzą z Chin. Są spokrewnione ze śliwkami, morelami, wiśniami a nawet migdałami. Uważa się je za pestkowce, ponieważ ich miąższ otacza pestkę, w której znajdują się jadalne nasiona.

Miąższ brzoskwini ma kolor od białego do żółtego lub pomarańczowego. Istnieją dwie odmiany brzoskwini: kamienna i przylegająca. Nazwy te wskazują, czy mięso przywiera do wewnętrznego nasienia, czy też łatwo się od niego oddziela.

Brzoskwinie są pożywne i oferują szereg korzyści zdrowotnych, w tym lepsze trawienie, gładszą skórę i łagodzą alergie. Brzoskwinie są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Zawierają również korzystne związki roślinne, takie jak przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić organizm przed starzeniem się i chorobami.

1. Brzoskwinie zawierają błonnik

Żywność bogata w błonnik zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Chroni zdrowie okrężnicy, wspiera zdrową masę ciała i zmniejsza ryzyko wielu szkodliwych chorób, w tym chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, raka jelita grubego i raka płuc.

2. Brzoskwinie uzupełniają potas w organizmie

Potas jest niezbędnym elektrolitem, który wspomaga funkcjonowanie komórek. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na wysokie ciśnienie krwi, udaru i kamieni nerkowych.

3. Brzoskwinie wspomagają trawienie

W brzoskwiniach znajduje się rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik. Nierozpuszczalny błonnik zwiększa masę stolca i pomaga w przemieszczaniu pokarmu przez jelita, zmniejszając prawdopodobieństwo zaparć. Natomiast rozpuszczalny błonnik zapewnia pożywienie dla pożytecznych bakterii w jelitach. Z kolei te bakterie wytwarzają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – takie jak octan, propionian i maślan – które odżywiają komórki jelit. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe w jelitach mogą również pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu objawów zaburzeń trawiennych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego (IBS) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

4. Brzoskwinie poprawiają zdrowie serca

Brzoskwinie mogą obniżać czynniki ryzyka chorób serca, takie jak wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Badania również pokazują, że brzoskwinie mogą wiązać się z kwasami żółciowymi – związkami wytwarzanymi przez wątrobę z cholesterolu. Związane kwasy żółciowe – wraz z zawartym w nich cholesterolem – są ostatecznie wydalane z kałem, co może pomóc obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

5. Brzoskwinie chronią skórę

Związki znajdujące się w brzoskwiniach mogą poprawić zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci – poprawiając w ten sposób strukturę skóry. Badania pokazują, że ekstrakty z kwiatów lub miąższu brzoskwini nakładane bezpośrednio na skórę mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV.

6. Brzoskwinie mogą chronić przed niektórymi typami raka

Podobnie jak większość owoców, brzoskwinie dostarczają korzystnych związków roślinnych, które mogą zapewniać pewną ochronę przed różnymi nowotworami. W szczególności skóra i miąższ brzoskwini są bogate w karotenoidy i kwas kawowy – dwa rodzaje przeciwutleniaczy, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Badania probówkowe wykazały również, że związki zawarte w nasionach brzoskwini mogą ograniczać wzrost nienowotworowych guzów skóry i zapobiegać ich przekształcaniu się w nowotworowe.

 

7. Brzoskwinie zawierają polifenole

Ten rodzaj przeciwutleniaczy może przyczyniać się do zmniejszenia wzrostu i ograniczenia rozprzestrzeniania się komórek rakowych. Polifenole brzoskwini mogą mieć również zdolność zabijania komórek rakowych, nie powodując żadnych uszkodzeń zdrowych. Badania wykazują, że polifenole są szczególnie skuteczne w zapobieganiu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się raka piersi. Inne badania pokazują, że kobiety po menopauzie, które spożywały co najmniej 2 brzoskwinie dziennie, miały o 41% mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi w wieku powyżej 24 lat.

8. Brzoskwinie mogą łagodzić objawy alergii

Kiedy ciało jest narażone na alergen, uwalnia histaminy, aby pomóc pozbyć się alergenu z organizmu. Histaminy są częścią systemu obronnego organizmu i wywołują objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie lub kaszel. Badania pokazują, że brzoskwinie mogą pomóc zmniejszyć objawy alergii, zapobiegając uwalnianiu histamin we krwi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię