Dlaczego warto odwiedzić Hawaje?

Ten zapierający dech tropik jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc podróży na świecie. Od pięknych białych piaszczystych plaż i majestatycznych gór i stromych dolin po miejskie życie każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Hawaje to również tygiel kulturowy gdzie widoczne są wpływy kultury hawajskiej, a także chińskiej, japońskiej, koreańskiej, tajskiej, portugalskiej, samoańskiej, tahitańskiej, tongijskiej, mikronezyjskiej i hiszpańskiej.

Każda wyspa jest inna

Na Hawajach jest sześć głównych wysp – Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui i wyspa Hawaje. Każda ma swoją odrębną osobowość.

 

Oahu

Serce Hawajów. To najsłynniejsza ze wszystkich ośmiu wysp, na której każdy znajdzie zajęcie dla siebie. Od tętniącego życiem Honolulu po spokojne wybrzeże wschodniej strony, od zakupów i imprez po pływanie i wylegiwanie się na białych piaszczystych plażach oraz sławne wśród surferów miasto Haleiwa.

Waikiki, Oahu Fot. Daniel Odroniec

Wyspa Hawaje

Hawaii Island znana jest z wulkanów i lawy. Jest najmłodszą ze wszystkich wysp i obecnie wciąż się rozwija.

Mauna Kea, Big Island Fot. Daniel Odroniec

Kauai

Kauai to jak ogród pełen kolorowej i bujnej roślinność, wspaniałych widoków ii niesamowitych wędrówek. Jest najstarszą ze wszystkich głównych wysp. Często nazywana rajem na Ziemi jest domem dla jednych z najbardziej dramatycznych krajobrazów na Południowym Pacyfiku. Białe plaże, niebieska woda i fantastyczne widoki na góry czekają na turystów.

Maui

Maui to idealne miejsce dla osób, które szukają przygód i widoków. Bujna roślinność, wodospady, doliny w połączeniu ze wspaniałymi restauracjami i ciekawymi sklepami zadowoli każdego.

Farma słoneczników, Maui Fot. Daniel Odroniec

Molokai

Wierna swoim wyspiarskim korzeniom, Molokai jest pełna rustykalnego uroku i epickiego piękna.

Molokai, Fot Daniel Odroniec

Lanai

Najmniejsza zamieszkana wyspa, którą turyści mogą odwiedzić na Hawajach. Zaledwie dziewięć mil od Maui, a jednocześnie oddalona o cały świat, Lanai łączy luksus i dzikość. Luksusowe kurorty, najwyższej klasy pola golfowe połączone z dziką naturą, plażami i przejażdżkami autami terenowymi.

Hulopoʻe Beach, Lanai Fot. Daniel Odroniec

Doznaj ducha Aloha

„Duch Aloha” to koordynacja umysłu i serca. Sprowadza każdą osobę do jaźni. Każda osoba musi myśleć i okazywać innym dobre uczucia. Oznacza wzajemny szacunek i przywiązanie Duch uczy lekcji pokoju, życzliwości, współczucia i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń.

Hawaje to nietknięte piękno

Niektóre części Hawajów nadal pozostają nietknięte i wyglądają tak samo jak tysiące lat temu. Wystarczy udać się w podróż jedną z malowniczych tras, aby znaleźć kawałek odosobnionego raju.

Akaka Falls, Big Island Fot. Daniel Odroniec

Hawaje to kwitnąca kultura

Kultura hawajska jest bardzo żywa. Dziś kultura hawajska odzwierciedla mieszankę wpływów wschodnich i zachodnich. Hawaje są domem dla wielu twórców, artystów, aktorów, modeli a nawet bokserów. Muzyka hawajska jest również istotną siłą kulturową. Czerpie z wielu źródeł muzycznych, w tym ki ho‘ala (hawajskiej gitary luzem), przywiezionej na wyspy przez vaqueros z Meksyku.

 

Akademia Sztuk Pięknych w Honolulu

Założona w 1927 roku Honolulu Academy of Arts często nazywana najpiękniejszym muzeum na świecie, posiada wspaniałą kolekcję sztuki zachodniej, w tym dzieła mistrzów z końca XIX i początku XX wieku Claude’a Moneta, Vincenta van Gogha, Henri Matisse’a, Paula Gauguina i Pabla Picassa. Jej kolekcja sztuki azjatyckiej jest jedną z najlepszych w świecie zachodnim.

Hawaii Volcanoes National Park

Park Narodowy Hawajskie Wulkany został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Park znajduje się na wyspie Hawaje. W jego sercu znajdują się aktywne wulkany Kīlauea i Mauna Loa. Trasa Crater Rim Drive przebiega obok otworów parowych i Muzeum Jaggara, w którym znajdują się eksponaty wulkanologiczne i punkt widokowy z widokiem na krater Halema’uma’u.

Mauna Loa, Big Island Fot. Daniel Odroniec

Haleakala National Park

Haleakala jest drugim parkiem narodowym na wyspach. Ten znajduje się na Maui. Haleakalā lub wulkan East Maui to ogromny wulkan tarczowy, który stanowi ponad 75% hawajskiej wyspy Maui. Zachodnie 25% wyspy tworzy inny wulkan, Mauna Kahalawai, zwany również Górami Zachodniego Maui. Najwyższym szczytem Haleakalā, na wysokości 10 023 stóp, jest Puʻu ʻUlaʻula.

Kula Botanical Garden

Ogród botaniczny Kula zajmuje 8 akrów gdzie można podziwiać rośliny, drzewa i kwiaty w ich naturalnej scenerii. W ogrodzie znajdują się strumienie, stawy oraz rezerwat ptaków.

USS Arizona Memorial

Pomnik USS Arizona znajduje się w Honolulu. Upamiętnia on miejsce spoczynku 1102 marynarzy poległych na pancerniku USS Arizona podczas ataku na Pearl Harbor.

Pearl Harbor, Oahu Fot. Daniel Odroniec

Wspaniałe miejsce do oglądania zwierząt

Hawaje są domem dla wielu zwierząt. W miesiącach zimowych wieloryby dają niesamowite pokazy, a delfiny pływają wokół wysp przez cały rok. Możesz nawet zobaczyć zagrożone wyginięciem honu – zielonego żółwia morskiego lub mniszki – hawajskie foki, wylegujące się na plażach.

Lato przez cały rok

Mimo że na Hawajach panuje sezon zimowy, w ciągu dnia temperatura z reguły waha się w okolicach 75°F (24°C). Tam jest zawsze sezon na szorty i kostiumy kąpielowe.

Waikiki, Oahu Fot. Daniel Odroniec

Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca

Niewiele miejsc ma wyraźne widoki zarówno wschodów, jak i zachodów słońca. Na Hawajach słońce codziennie wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie nad wodą.

Papakōlea Green Sand Beach, Big Island Fot. Daniel Odroniec

Hawaje to jeden wielki plan filmowy

Hawaje były miejscem kilku produkcji hollywoodzkich, od programów telewizyjnych, takich jak Lost i Hawaii Five-0, po filmy takie jak Park Jurajski, Jumanji, Moana, Lilo i Stitch oraz Piraci z Karaibów.

Zdjęcia: Daniel Odroniec

Hawaje – najmłodszy stan USA

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię