Włosy, które dla wielu z nas są ozdobą i przedmiotem dumy, zmieniają kolor z różnych powodów. Często pojawienie się pierwszych siwych włosów uważane jest za początek starości.
Jednak włosy pozbawione barwnika mogą pojawić się także z przyczyn fizjologicznych. Mogą pojawić się przedwcześnie.
Kolor włosów
Naturalna barwa włosów człowieka i jej zróżnicowanie zależne jest od zawartości melaniny. Melanina jest grupą naturalnych pigmentów występującą w naskórku, skórze i włosach. Występuje w dwóch barwach: czerwono-żóltej, która odpowiada za włosy kasztanowe i rude oraz brązowo-czarnej, odpowiedzialnej za kolor włosów brązowy i czarny.
Proces siwienia włosów
Proces siwienia dotyczy wszystkich ludzi i jest procesem naturalnym. Spowodowany jest obumieraniem komórek pigmentowych, melanocytów, które odpowiedzialne są za wytwarzanie naturalnego pigmentu melaniny. Moment pojawienia się pierwszych siwych włosów, a także tempo siwienia zależą od wielu czynników.
- czynnik genetyczny. Udowodniono, że proces siwienia zależny jest od ekspresji dwóch genów: Bc 12 i Bclw, więc jego prędkość jest uwarunkowana genetycznie.
- stres powoduje gromadzenie się wolnych rodników, które upośledzają melanocyty i zaburzają proces wytwarzania melaniny
- choroby autoimmunologiczne i choroby nowotworowe
- niewłaściwa dieta powoduje niedobór witaminy i minerałów
- używki, palenie tytoniu, alkohol
- niekorzystne zmiany środowiska powodujące przyspieszenie procesów starzenia.
Przedwczesne siwienie
Proces może rozpocząć się w wieku 30 lat, a przybiera na sile po czterdziestce. Z siwieniem przedwczesnym mamy do czynienia, gdy pierwsze siwe włosy pojawiają się tuż po osiągnięciu dojrzałości, w wieku około 20 lat. Może być sygnałem choroby autoimmunologicznej, braku witamin, minerałów, niedożywienia lub anemii.
Gwałtowne siwienie
Zwane jest także syndromem Marii Antoniny, której włosy podobno stały się białe bardzo krótko po aresztowaniu w trakcie rewolucji francuskiej. Badania wykazały, że silny stres w znacznym stopniu przyspiesza siwienie włosów. Proces ten jest podobno odwracalny. Do tej pory jednak nie przeprowadzono badań na ludziach, które by tę hipotezę jednoznacznie potwierdzały.
Posłuchaj podcastów: