„Domowe” sposoby oczyszczania nagrobków – porady na każdą kieszeń

Zbliża się czas, w którym odwiedzamy cmentarze, czyścimy i otaczamy pomniki bliskich szczególną opieką.

 

Żyjąc w ciągłym pośpiechu, poszukujemy metod szybkich i skutecznych, które zanadto nie obciążą domowego budżetu. Zapoznaj się z naszymi prostymi poradami dotyczącymi pielęgnacji płyt nagrobkowych oraz usuwania wosku.

Rynek obfituje w różnego rodzaju gotowe środki chemiczne, które pomagają usunąć niechciane ślady powstałe od zniczy bądź innych substancji na płytach kamiennych, a także zabezpieczają nagrobki przed czynnikami atmosferycznymi.

Płyty pomnikowe różnią się fakturą kamienia – jedne są gładkie i połyskujące, drugie zaś posiadają chropowatą, bardziej chłonną powierzchnię. Nie zawsze mamy możemy udać się do specjalistycznego sklepu ze środkami chemicznymi dedykowanymi dla konkretnego rodzaju kamienia. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób można oczyścić płytę za pomocą uniwersalnych środków, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie lub pobliskim sklepie.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem każdego z produktów, przeprowadzić test w niewidocznym miejscu, by nie powstały widoczne uszkodzenia wynikające z niewłaściwego doboru metody czyszczenia. Z dostępnych „od ręki” środków poleca się:

– mydło potasowe;
– szare mydło;
– pasta z tabletek do zmywarek;
– pasta z proszku do prania;
– roztwór wody z octem (3 łyżeczek octu na 1 litr wody).

 

  • Do wstępnego usunięcia nadmiaru wosku użyj szpatułki drewnianej (ściągaj wosk ostrożnie, by nie zarysować powierzchni nagrobka). Możesz również przynieść ciepłą wodę w termosie do polania woskowej plamy.
  • Pamiętaj, by zabrać ze sobą ręczniki papierowe, które pozwolą usunąć nadmiar zastosowanych preparatów oraz ułatwią wchłanianie parafiny.
  • Nie stosuj drucianych gąbek do szorowania powierzchni nagrobka.
  • Możesz również wykorzystać szczoteczkę z naturalnego włosia by delikatnie wyskrobywać pozostałości z wosku na kamieniu o porowatej strukturze (wykonuj tę czynność na sucho).
  • Udając się na cmentarz zabierz z sobą worek na odpady, zmiotkę wraz z szufelką, gorącą wodę oraz miskę bądź inne naczynie do sporządzenia pasty bądź roztworu. W oddzielnym pojemniku przygotuj również czystą wodę.

Oczyszczanie nagrobków „domowymi” sposobami wymaga ostrożności i cierpliwości. Pamiętaj by przed przystąpieniem do porządkowania nagrobka zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki – zastosowane metody bądź ptasie odchody mogą mieć drażniące działanie na skórę i spowodować uczulenie.

Zakładanie worka na śmieci? Większość z nas robi to źle

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię