Europa pełna tajemnic. Kilka najbardziej niedocenianych miejsc

Kosowo

Choć w Europie jest wiele miejsc cieszących się dużym zainteresowaniem turystów i często goszczących na stronach przewodników, to niektóre z nich, z nieznanych przyczyn są pomijane.

Pomimo swojej wyjątkowości, niezwykłych walorów przyrodniczych, czy kulturowych, rzadko stają się celem wypraw.  Ranking takich miejsc przygotowała stacja CNN. Znalazło się w nim pewne miejsce leżące w Polsce.

Puszcza Białowieska położona na granicy z Białorusią i częściowo z nią dzielona, przegrywa z zainteresowaniem odwiedzających nasz kraj, na rzecz Warszawy, Krakowa, czy Gdańska.  Tymczasem utworzony w roku 1932 Białowieski Park Narodowy jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych w Europie. To tez ostatni na kontynencie, pierwotny las.

Puszcza Białowieska

Poza Polską na mapie miejsc niesłusznie pomijanych znalazło się angielskie Norwich. To miasto pełne pubów i kościołów pełne jest średniowiecznej architektury, zachowanej w doskonałym stanie. Pierwszy miejski pub rozpoczął serwowanie piwa już w roku 1249, więc tradycja picia złotego trunku jest tu nadzwyczaj stara.

Szkockie North Ulist przyciągnie uwagę miłośników przyrody, a szczególnie dzikich ptaków.  Ta leżąca u zachodnich wybrzeży wyspa jest też największym w Europie miejscem rozmnażania fok. Tu można obserwować duże stada tych zwierząt wylegujące się na plaży, czy baraszkujące w przybrzeżnych wodach. Poza dziką przyrodą warte uwagi są także kamienne kręgi, w tym Pobull Fhinn i liczący 5 tys. lat grobowiec Barpa Langass.

North Ulist

Północna część kontynentu przyciąga śmiałków, którym zimno niestraszne. Tam można oglądać bajeczne widowiska tworzone przez zorze polarne. Doskonałym miejscem do takich obserwacji jest fińskie Nellim i jezioro Inari. Ten leżący w Laponii region pełen jest niezbadanych ścieżek, po których spacerują renifery. Doskonałe miejsce dla miłośników spływów kajakowych i świętego Mikołaja. W końcu to jego ojczyzna!

Zmarznięci mogą się przenieść na włoską Sardynię, gdzie klimat nie tylko rozgrzewa ciała, ale i serca, a lokalna kuchnia łączy w sobie smaki katalońskie, północnoafrykańskie, francuskie i oczywiście włoskie. Gorąco powitani będziemy   jednej z mało znanych greckich wysp – Patmos. Leżąca na morzu Egejskim wyspa słynie z objawień, a  także doskonałych, świeżych kalmarów.

Patmos

Stamtąd już niedaleko na Bałkany z ich  urokliwymi plażami i zabytkami. Wołają zarówno Chorwacja, jak i Bułgaria, czy niedoceniane i mało znane, sporne Kosowo.  Region oferuje mnóstwo atrakcji dla wielbicieli zarówno wypoczynku nad wodą, morskich fal, jak i górskich wędrówek, czy sportów zimowych. Co ważne, ceny są tam o wiele niższe niż w zachodnich częściach kontynentu.

MT

Hawaje – najmłodszy stan USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię