Fascynujące ciekawostki na temat bibliotek

„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy,” Marcus Tullius Cyceron.

Czytanie poprawia zdrowie psychiczne, redukuje stres, poprawia pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę, inspiruje, kreuje, uczy komunikacji. Czytanie nie musi być drogi hobby. Na ternie Stanów Zjednoczonych znajduje się ponad 123 000 bibliotek oferujących darmowe wypożyczanie książek.

1. Wypożyczalnia Benjamina Franklina

W 1731 roku, Ojciec Założyciel Stanów Zjednoczonych – Benjamin Franklin założył pierwszą wypożyczalnię książek – lending library, w Filadelfii, zwaną Library Company. Wymagała ona opłaty abonamentowej w wysokości 40 szylingów.

2. Najstarsza biblioteka w kraju

Jedna z najstarszych bibliotek publicznych w kraju została otwarta w 1790 roku we Franklin w stanie Massachusetts, gdzie mieszkańcy rozpowszechniali książki podarowane przez Benjamina Franklina.

 

3. Andrew Carnegie finansista bibliotek

Andrew Carnegie był jednoosobową organizacją stojącą za finansowaniem bibliotek. Bogaty przemysłowiec przekazał w latach 1886-1919 55 milionów dolarów – czyli około 1,6 miliarda dolarów w dzisiejszych dolarach. Dzięki tej pomocy finansowej zostało otwartych 2509 bibliotek na całym świecie, w tym 1679 bibliotek w Stanach Zjednoczonych.

4. Ręka bibliotekarza

Był to styl pisma, który każdy bibliotekarz musiał zdobyć. Praktyka ta była powszechna pod koniec XIX wieku, kiedy pionier bibliotek Melvil Dewey wierzył, że czytelne pismo odręczne jest koniecznością dla katalogów kartkowych.

5. Największa biblioteka świata

Największą biblioteką na świecie pod względem głębokości katalogów jest Biblioteka Kongresu w Waszyngton D.C.- Library of Congress (LOC). W 1814 roku, przed spaleniem budynku Kapitolu przez wojska brytyjskie, LOC liczyła 3000 tomów. Dziś LOC ma 173 miliony pozycji.

6. Najstarsza biblioteka świata

Biblioteka Al-Qarawiyyin w Fezie w Maroku jest najstarszą nieprzerwanie działającą biblioteką na świecie. Jej początki datuje się na rok 859 naszej ery. Biblioteka jest częścią kompleksu obejmującego meczet Qarawiyyin i uniwersytet Qarawiyyin.

7. Największa biblioteka publiczna

British Library – London, United Kingdom jest największą biblioteką publiczną. Liczy ona około 200 milionów pozycji.

8. Największa prywatna biblioteka na świecie

Biblioteka Harvarda jest organizacją zrzeszającą biblioteki i usługi Uniwersytetu Harvarda. Jest to najstarszy system biblioteczny w Stanach Zjednoczonych i jednocześnie największa biblioteka akademicka i największa prywatna biblioteka na świecie.

 

9. Najstarsza biblioteka religijna

W klasztorze w Egipcie znajduje się najstarsza nieprzerwanie działająca biblioteka na świecie, założona w 565 roku.  Biblioteka w klasztorze św. Katarzyny – Saint Catherine’s Monastery, u podnóża góry Synaj posiada drugą co do wielkości kolekcję starożytnych rękopisów i kodeksów, zaraz po Watykanie. Znajduje się w nim kilka unikalnych tekstów, w tym Syryjski Synaj i do 1859 roku Kodeks Synajski, najstarsza znana kompletna Biblia, datowana na około 345 rok n.e.

10. Biblioteka Kongresu płaci za reprodukcję popularnych magazynów

LOC jest tak oddany udostępnianiu wiedzy wszystkim, że opłaca się powielać popularne czasopisma w alfabecie Braille’a.

11. Biblioteka amerykańsko-kanadyjska

W stanie Vermont znajduje się biblioteka, która rozciąga się od granicy Stanów Zjednoczonych do Kanady. Haskell Free Library and Opera House znajduje się bezpośrednio na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Możesz wejść ze Stanstead w Quebecu i wyjść do Derby Line w Vermont. Nie potrzebujesz paszportu.

12. Nietoperze przyjaciółmi książek

W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka kilka nietoperzy. Nikt nie panikuje, ponieważ nietoperze polują na owady, które mogą uszkodzić strony książek.

13. Nigdy nie jest za późno na zwrot książki

W 2016 roku wnuczka mężczyzny, który wykupił The Microscope w Wielkiej Brytanii, zwróciła tytuł 120 lat po tym, jak został „pożyczony”.

14. Biblioteka z muzyką

Nie w każdej bibliotece panuje cisza. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii dysponuje salą do karaoke z tysiącami piosenek do wykonania przez gości.

15. Biblioteka z działem taksydermii

Alaska Resources Library and Information Services w Anchorage oferuje wypożyczanie taksydermii – w tym zwierząt, kości i futer. Futra niedźwiedzia i wilka są jednymi z bardziej popularnych próśb, ponieważ są często używane podczas ceremonii promocyjnych skautów.

16. Nowojorska Biblioteka Publiczna co roku publikuje listę najczęściej wypożyczanych książek

W zeszłym roku w pierwszej dziesiątce znalazły się poniższe tytuły:

  • The Midnight Library, Matt Haig
  • Lessons in Chemistry, Bonnie Garmus
  • The Lincoln Highway, Amor Towles
  • Malibu Rising, Taylor Jenkins Reid
  • People We Meet on Vacation, Emily Henry
  • This Time Tomorrow, Emma Straub
  • The Seven Husbands of Evelyn Hugo, Taylor Jenkins Reid
  • Book Lovers, Emily Henry
  • Verity, Colleen Hoover
  • It Ends with Us, Colleen Hoover.

17. Ludzka biblioteka

Na całym świecie jest 150 bibliotek, w których można wypożyczyć ludzi jako żywą księgę i posłuchać ich historii. Jedną z organizacji stojących za ludzkimi bibliotekami jest https://humanlibrary.org/

18. Miasto z największą liczbą bibliotek

Warszawa jest miastem o największej liczbie bibliotek na mieszkańca – aż 11,5 bibliotek na 100 000 mieszkańców.

19. Biblioteka z jedną książką

Morioka Shoten Ginza, wyjątkowa księgarnia w Tokio, oferuje tylko jedną książkę tygodniowo i co wieczór organizuje imprezy, podczas których można o niej dyskutować.

20. Biblioteka zapachów

Osmothèque to biblioteka zapachów w Wersalu we Francji. Założona w 1990 roku zawiera ponad 3200 zapachów, z których około 400 nie jest już produkowanych.

20 korzyści wynikających z czytania książek

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię