Garderoba kapsułowa na jesień – warto się skusić!

Czym jest garderoba kapsułowa?

Masz szafę pełną ciuchów i nie masz się w co ubrać? Codziennie stajesz przed dylematem: „czy to do siebie pasuje?” Jeżeli tak to znaczy, że najwyższy czas dowiedzieć się czym jest garderoba kapsułowa. Termin „capsule wardrobe” pojawił się w latach 70 XX wieku i został upowszechniony przez Susie Faux, która najpierw stworzyła tę koncepcję, a następnie realizowała ją w swoim butiku w Londynie. Garderoba kapsułowa to zbiór ubrań, które doskonale do siebie pasują, da się je dowolnie łączyć, a co więcej można stworzyć z nich zestawy na różnorodne wydarzenia.

Garderoba kapsułowa – jak zacząć?

To jakie ubrania znajdą się w Twojej szafie kapsułowej zależy od Ciebie i Twojego stylu życia. U części osób będą przeważały stroje formalne, u innych sportowe. Musisz zastanowić się w jaki sposób spędzasz czas i jaka odzież jest ci najbardziej potrzebna oraz w czym czujesz się naprawdę dobrze. Czy to sukienki? Spodnie? Jeansy? A może wygodne dzianinowe dresy? Garderoba kapsułowa ma odpowiadać twoim potrzebom. Gdy już zdasz sobie sprawę czego potrzebujesz zrób dokładny przegląd szafy. Wszystkie nieużywane i zniszczone rzeczy wyrzuć, oddaj lub sprzedaj.

Ubrania, które pozostały należy dokładnie posegregować. Na bok odkładamy wszystkie akcesoria, stroje związane z hobby (np. na fitness), uniformy, piżamy i bieliznę. Do garderoby kapsułkowej zaliczamy wyłącznie rzeczy codziennego użytku.

 

Jak skompletować idealną garderobę kapsułową na jesień?

Następnym krokiem jest wybór kolorystyki szafy kapsułkowej. Najczęściej wybiera się trzy kolory bazowe np. czarny, biały i granatowy, trzy lub cztery kolory uzupełniające – najczęściej są to beże, brązy i szarości, oraz kolejne trzy lub cztery kolory akcentu takie jak: żółty, czerwony, zielony itp. Pamiętaj, że kolorystyka musi pasować do twojego typu urody.

Gdy wiesz już co naprawdę masz w szafie czas zastanowić się czego w niej brakuje. W skład garderoby kapsułowej powinna wchodzić taka ilość gór i dołów aby bez problemu móc skompletować kilkanaście pasujących do siebie zestawów. Zwróć uwagę aby kupować rzeczy dobrej jakości i idealnie pasujące do twojej figury. Dzięki zaplanowanej stylistyce oraz kolorystyce zestawy będą ze sobą doskonale grały. W skład garderoby kapsułowej na sezon jesienny może wchodzić np. trzy pary spodni, dwa swetry, dwa kardigany, dwie zapinane na guziki koszule, marynarka, jedna sukienka długa, jedna sukienka krótsza, spódnica oraz płaszcz.

Stworzenie funkcjonalnej szafy kapsułowej bardzo ułatwia życie, zwłaszcza o poranku. Wbrew pozorom jej skompletowanie wcale nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać, żeby podczas zakupów nie ulegać pokusom i trzymać się zrobionych planów oraz także stawiać na jakość, a nie ilość.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię