Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w São Paulo (UNESP) oksytocyna, wytwarzana przez podwzgórze i czasami nazywana „hormonem miłości” ze względu na jej udział w tworzeniu więzi między partnerami i powodowaniem orgazmu poprzez zwiększone wydzielanie, może być silnym sprzymierzeńcem w kontroli i zapobieganiu osteoporozie.
W eksperymencie laboratoryjnym na szczurach brazylijskim naukowcom udało się odwrócić naturalne procesy związane ze starzeniem się, które prowadzą do utraty gęstości i siły kości.
Badanie wykazało, że po podaniu samicom szczurów pod koniec okresu płodności, hormon odwracał prekursory osteoporozy, takie jak zmniejszona gęstość kości, zmniejszona wytrzymałość kości i brak substancji sprzyjających tworzeniu kości.
„Nasze badania koncentrują się na zapobieganiu pierwotnej osteoporozie, dlatego badamy procesy fizjologiczne zachodzące w okresie przedmenopauzalnym. W tej części życia kobiety można podjąć działania zapobiegające kruchości i złamaniom kości, które prowadzą do obniżenia jakości życia, a nawet mogą je skrócić”– powiedziała Rita Menegati Dornelles, badaczka z UNESP. „Hormon jest naturalnie wytwarzany w naszym organizmie i został zsyntetyzowany w laboratorium. Pierwsze wyniki badań są bardzo pomyślne. Potrzebne są dalsze badania, aby ocenić bezpieczeństwo i skuteczność oksytocyny na profilaktykę osteoporozy oraz oszacować odpowiednią dawkę” – dodała Dornelles.