Jak Amerykanie oceniają walkę Bidena z pandemią?

Joe Biden

Dwie trzecie Amerykanów popiera działania prezydenta Joe Bidena w walce z koronawirusem – wynika z sondażu ABC News/Ipsos.

Już dwa tygodnie po objęciu urzędu Biden zyskuje coraz wiekszą aprobatę Amerykanów w kwestiach związanych z pandemią. Poparcie dla byłego prezydenta Donalda Trumpa w tej kwestii było najwyższe w marcu ubiegło roku i wyniosło 55 proc. Jednak z biegiem czasu poparcie topniało. W sondażach ABC News/Ipsos od lipca do października ubiegłego roku ponad 6 na 10 osób nie popierało sposobu, w jaki Trump walczył wirusem.

Największym poparciem Biden cieszy się wśród Demokratów, 96 proc. popiera jego działania i wsród niezależnych – 67 proc. Tylko 33 proc. Republikanów popiera sposób w jak Biden walczy z wirusem – wynika z sondażu.

 

Prezydent już w pierwszych dniach urzędowania podjął szereg decyzji związanych z uchwaleniem pakietu pomocowego o wartości 1,9 biliona dolarów. Ma on zapewnić pomoc amerykańskim rodzinom, pracownikom, firmom i samorządom. Demokraci w Kongresie popchnęli do przodu zatwierdzenie ogromnego pakietu bez poparcia Republikanów. Wcześnie Biden spotkał się w Gabinecie Owalnym z 10 republikańskimi kongresmenami, którzy przedstawili o wiele mniejszą kontrpropozycję w wysokości 618 miliardów dolarów. Prezydent jednak ją odrzuca.

Nowy sondaż bada również kwestię dodatkowej pomocy dla obywateli podczas pandemii –  prawie 9 na 10 mieszkańców USA popiera pakiet pomocowy, jednak Amerykanie różnią się co do szczegółów.

49 proc. respondentów uważa, że Biden i Demokraci powinni jednostronnie uchwalić ogromny pakiet pomocy w wysokości 1,9 biliona dolarów, który miałby poparcie tylko wewnątrz partii, kolejne 40% popiera mniejszy pakiet pomocy, który uzyskałby poparcie przynajmniej części Republikanów. Tylko 10% nie wierzy, że jakiekolwiek działania są konieczne.

 

Podział jest jeszcze bardziej wyraźny, jeśli weźmiemy pod uwagę partie: tylko 24 proc. Republikanów popiera strategię Białego Domu, a większość (53 proc.) woli podejście dwupartyjne, w którym poświęca się wielkość pakietu. Jak się okazuje nie tylko Republikanie ale również większość niezależnych (51 proc.) opowiada się za mniejszym planem z poparciem Republikanów w Kongresie.

AL

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię