Ruch, zdrowa aktywność, higiena snu to podstawy prawidłowego metabolizmu, poza – co oczywiste zdrową, dobrze zbilansowaną dietą i unikaniem produktów wysokoprzetworzonych.
Warto jednak wiedzieć, że świat przypraw kryje wiele tajemnic, z których można do woli korzystać z pożytkiem dla zdrowia i sylwetki. Oto prawdziwe turbodoładowanie dla przemiany materii.
Chili
Jak smakuje Chili?
Ostra, pełna kapsaicyny papryczka, czy to w stanie suszonym i sproszkowanym, świeżym, czy marynowanym, działa jak ostry bat na metabolizm. Ponadto rozgrzewa i przyspiesza pojawienie się uczucia sytości, oraz zapewnia jego dłuższe trwanie. Dodatek chili potrafi skutecznie wspomagać odchudzanie.
Cynamon
Do czego dodawać cynamon?
Prawdziwy skarb wśród przypraw, którego można używać zarówno do potraw słodkich jak wytrawnych. Poza dodawaniem do jabłek, czy miodu można nim posypywać też ryby, czy dodawać do jogurtu. Bez względu na to, w jakiej potrawie się znajdzie, Cynamon reguluje gospodarkę węglowodanową i poziom cukru we krwi, zwiększa też wrażliwość komórek na insulinę, pobudza również enzymy biorące udział w procesach metabolicznych. Pół łyżeczki dziennie przyjmowane w dowolny sposób potrafi uczynić cuda.
Imbir
Skąd pochodzi imbir?
Ostry azjatycki korzeń nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale też skutecznie rozgrzewa i zapobiega infekcjom. Wystarczy dodać kilka plastrów świeżego imbiru do herbaty. Można też potraktować go jak przekąskę – w sprzedaży dostępny jest w formie kandyzowanej.
Pieprz
Najbardziej skutecznym przyspieszaczem metabolizmu ze wszystkim odmian pieprzu, jest ten najbardziej znany i najszerzej stosowany – czarny.
Jakie są składniki pieprzu?
Piperyna, zawarty w nim alkaloid, zwiększa procesy spalania tłuszczu, nasila wydzielanie soków trawiennych, lekko zwiększa temperaturę ciała, przyspieszając metabolizm, wspiera też procesy przyswajania białek i budowy tkanki mięśniowej.
Kurkuma
Jakie są korzyści kurkumy?
Ciemnożółta, o charakterystycznym zapachu stanowi podstawę mieszanki przypraw żółtego curry. Zwiększa ilość wydzielanych enzymów trawiennych, hamuje apetyt, korzystnie wpływa na pracę wątroby, ma również właściwości żółciopędne, pobudzając wydzielanie żółci uczestniczącej w procesach trawienia tłuszczów.
Bazylia
Na co jest dobra bazylia?
Znana głównie z kuchni włoskiej bazylia, również przyspiesza przemianę materii. Najlepiej stosować jej świeże, aromatyczne listki. Można je rwać, miksować lub jeść w całości.
Zakwas z buraków – odmładza, usuwa toksyny, reguluje funkcje wątroby
Posłuchaj podcastów: