Papierosy szkodzą. Nie tylko zdrowiu

To, że palenie papierosów niszczy zdrowie wie każdy. Ich negatywne działanie na niemal wszystkie funkcje organizmu jest doskonale przebadane i udokumentowane.

Tym razem badacze zabrali się za wpływ nałogu na stan skóry i wygląd palaczy. Jak się okazuje, osoby palące mogą wyglądać nawet o 10 – 20 lat starzej od swoich wolnych od nałogu, rówieśników.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż, poza szkodliwą nikotyna, związkami smolistymi i szeregiem innych, szkodliwych substancji uwalniających się przy spalaniu tytoniu, do organizmu dostają się wolne rodniki. Te mają fatalny wpływ na komórki, również skóry, powodując ich przedwczesne starzenie.

Wolne rodniki atakują bezlitośnie naskórek, wywołując w jego komórkach stres oksydacyjny. Stąd już prosta droga do obniżenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra ma zdrowy wygląd i zachowuje jędrność.

Do tego dochodzi rozszerzenie naczyń krwionośnych, powstawanie nieestetycznych „pajączków”. Sama skóra staje się poszarzała i mało jędrna. Pogłębiają się zmarszczki, te mimiczne szybciej przechodzą w stałe, a wokół ust pojawiają się charakterystyczne dla nałogu, zmarszczki palacza.

Rzucanie palenia jest trudne. Wokół przysłowiowego „dymka” toczy się, przecież życie towarzyskie. Bywa on też pretekstem do zrobienia sobie przerwy w codziennych obowiązkach. Jednak te niewielkie plusy można zastąpić innymi nawykami, a szkodliwość nałogu tytoniowego jest ogromna.

Jeżeli dostępne powszechnie w sklepach, czy internecie gumy  do żucia, plastry z nikotyną, czy seanse hipnozy okażą się nieskuteczne, pozostaje wizyta u lekarza. Ten przepisze środki, po których głód nikotynowy znacznie się zmniejszy lub zniknie.  Jednak pierwszym krokiem jest zawsze najważniejsza chęć zerwania z nałogiem.

Zbliża się koniec roku. Warto zostawić za sobą złe przyzwyczajenia i w nowy 2023 wkroczyć ze zdrowszym wyglądem, lepszym samopoczuciem i ładniejszym zapachem.  I tego wszystkim naszym palącym Czytelniczkom i Czytelnikom, serdecznie życzymy.

MT

Zakwas z buraków – odmładza, usuwa toksyny, reguluje funkcje wątroby

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię