Jak szybko wyczyścić nagrobek? Podpowiadamy!

Przed nami okres jesiennych porządków na cmentarzach przed wyjątkowym dniem, w którym upamiętniamy swoich bliskich – Dzień Wszystkich Świętych.

Czas nieubłagalnie skracają nam ciemne, jesienne dni oraz aura, która lubi zaskakiwać deszczem. W codziennym pośpiechu, musimy znaleźć czas na odwiedziny nekropolii. Na rynku istnieje wiele gotowych środków chemicznych dostępnych od ręki. Niemniej jednak, nie zawsze mamy możliwość odwiedzić specjalistyczny sklep po drodze.

Zapoznaj się z kilkoma radami, jak szybko i skutecznie wyczyścić grób zaopatrzając się w produkty, które większość posiada w swoim gospodarstwie domowym.

Do sprzątania nagrobka zabierz z sobą:
– wiaderka lub inne pojemniki na wodę – 2 sztuki;
– szufelkę i zmiotkę;
– worek na odpady;
– drewnianą szpatułkę;
– ręczniki papierowe;
– wodę np. w 5-litrową sprzedawaną w sklepie spożywczym – o ile nie masz dostępu do wody na cmentarzu;
– termos z gorącą wodą – na cmentarzu możesz nie mieć dostępu do ciepłej wody, a zimna woda może nie poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami po świecach.

 

Polewanie ciepłą wodą pomaga usunąć nacieki z wosku. W tym celu do zebrania rozpuszczonego wosku, użyj ręczników papierowych.

W zależności od rodzaju kamienia, zastosować możesz np. szare mydło, roztwór octu (zalecane 3 łyżki na litr ciepłej wody) bądź pasta z tabletek do zmywarek lub proszku do prania na tłuste plamy. Uprzednio omieć nagrobek, oraz delikatnie usuń drewnianą szpatułką ewentualne nacieki z wosku czy ptasie odchody. Bardziej porowatą strukturę kamienia możesz wyczyścić przy pomocy szczotki z naturalnym włosiem.

W każdym przypadku zachowaj ostrożność by nie zarysować powierzchni kamienia. Przygotowany preparat użyj najpierw w niewidocznym miejscu – pamiętaj by do oczyszczania grobu zabezpieczyć swoje dłonie rękawiczkami. Pamiętaj by na koniec posprzątać wszystkie odpady takie jak pozostałości po wosku, zużyte znicze oraz ręczniki papierowe czy butelki po wodzie. O ile cmentarz jest zaopatrzony w pojemniki do segregacji, zadbaj o to by odpady trafiły do właściwego w trosce o przyszłe pokolenia.

Śmierć bliskich. Jak przeżyć żałobę?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię