Coraz więcej osób decyduje się na biuro we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie niewątpliwie ma swoje zalety: przede wszystkim pozwala zaoszczędzić pieniądze na wynajem, a codzienne obowiązki może realizować w zasadzie nie wychodząc z domu.
Biuro w domu może okazać się niezbędne również wtedy, kiedy przenosimy pracę do domu. Taki kącik do pracy powinien być nie tylko funkcjonalny, ale i stanowić kreatywną inspirację, dlatego dziś podpowiemy, jak stworzyć idealne biuro w domowym zaciszu, czyli designerskie i praktyczne jednocześnie.
Jak urządzić biuro w domu?
Choć domowy gabinet do pracy może kojarzyć się z luksusem i dodatkowym pomieszczeniem, jego aranżacja wcale nie musi pochłaniać wiele pieniędzy, czasu i miejsca. Nie w każdym domu udaje się wygospodarować osobne pomieszczenie, które mogłoby pełnić funkcję biura. Często jest to też po prostu rozwiązanie zbędne, bo kąt do pracy z powodzeniem można wydzielić w części salonu lub sypialni. Aby praca w domu była efektywna, przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby miejsce do pracy było ergonomiczne. Przy aranżacji przestrzeni biurowej w domu obowiązkowo musimy pomyśleć o wygodnym fotelu. Stół umieszczony w rogu doskonale spełni się w funkcji biurka – a jeśli tylko mamy na tyle miejsca – warto pomyśleć również o wielofunkcyjnej ściance meblowej.
Salon z miejscem do pracy
Salon to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszym domu, które może równocześnie pełnić wiele funkcji: może być miejscem relaksu i odpoczynku, jadalnią, ale równie dobrze miejscem pracy. W dużych salonach przestrzeń biurową można wydzielić za pomocą ścianki działowej z płyt kartonowo gipsowych lub przegrody ze szkła. Ciekawie zaprojektowana ściana nie musi ciągnąć się przez całą szerokość pomieszczenia, wystarczy, że częściowo “odgrodzi” miejsce do pracy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w mieszkaniach, w których nie mamy miejsca na osobne pomieszczenia na biuro, jednocześnie posiadamy na tyle duży salon, który pozwala nam wydzielić niewielką i zamkniętą powierzchnię na biuro. Taka ścianka osłaniająca biurko jest nie tylko praktyczna, ale również może być ciekawym elementem dekoracji wnętrza.
Jeśli chcemy, aby nasz home office stał się integralną częścią salonu, najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie biurka pod ścianą. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie dużej oszczędności miejsca. Na aranżację biura w domu najlepiej wybrać miejsce blisko źródła naturalnego światła, najlepiej przodem lub bokiem do okna, dzięki czemu przestrzeń do pracy w ciągu dnia będzie dobrze oświetlona.
W bardzo małych salonach, w których nie ma miejsca na dodatkowe meble, można pokusić się o zastosowanie blatu przytwierdzonego do ściany, który w razie potrzeby można złożyć lub rozłożyć. Opuszczony blat staje się niemal niewidoczny, a co więcej nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Zawsze też można pomyśleć o wykorzystaniu stołu jadalnianego jako biurka, do którego dostawiamy tylko wygodny fotel biurowy, gdy chcemy zabrać się do pracy.
Meble do gabinetu w domu
Dobierając umeblowanie do biura, przede wszystkim powinniśmy się kierować wystrojem naszego wnętrza. W przypadku salonu urządzonego w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się nowoczesne meble gabinetowe, które nie tylko będą solidne i wygodne, ale dobrze będą komponować się z nowoczesnym wnętrzem. Nowoczesne meble gabinetowe mogą być wykonane ze szkła, chromowanego metalu, lakierowanego drewna lub lakierowanych płyt MDF. Do wnętrz w stylu klasycznym można wybrać ciemne meble, które nadadzą wnętrzu elegancji i poważnego charakteru. Klasyczne meble biurowe wykonane są najczęściej z wysokiej jakości materiałów, takich jak lite drewno, skóra, dzięki czemu zapewniają długoletnie użytkowanie. Minimalizm skandynawski to obecnie bardzo chętnie wybierany styl do aranżacji wnętrz. Typowe są dla niego białe meble biurowe wykonane z drewna, sklejki lub innych materiałów ekologicznych, które nadają wnętrzu lekkości.
Oświetlenie miejsca do pracy
Prawidłowe oświetlenie w naszym biurze to podstawa właściwego funkcjonowania, która przekłada się na naszą motywację do działania. Oprócz oświetlenia głównego koniecznie trzeba zatroszczyć się o oświetlenie miejscowe, które dodatkowo oświetli nasze miejsce pracy. Dodatkowe źródło światła w postaci lampki umieszczonej na biurku można dowolnie ustawić po to, aby dopasować optymalnie kąt padania wiązki światła. Aby światło nie męczyło naszych oczu, najlepiej zrezygnować z jaskrawej i rażącej barwy światła, jak również z tej przytłumionej i ciepłej, która z kolei może działać usypiająco. Do biura w domu najlepiej wybierać światło do złudzenia przypominające światło dzienne. W tej roli dobrze sprawdzą się halogenowe źródła światła lub co raz popularniejsze światła led o neutralnej barwie (odpowiedniej temperaturze barwowej).
Arch. wnętrz Kinga Śliwa