Jan Nowicki – Król Życia, aktor, reżyser i poeta nie żyje!

Fot. Radio Kielce

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński napisał, że śmierć Jana Nowickiego to duża strata dla polskiej kultury.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał minister na Twitterze.

Jan Nowicki w 1958 rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi studia aktorskie, których nie ukończył. Krótko pracował w kopalni i po raz kolejny zdał do szkoły aktorskiej, tym razem w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1964. W tym samym roku zadebiutował na scenie na scenie Starego Teatru, z którym był nieprzerwanie związany przez 30 lat.

Zagrał dziesiątki ról, a jego kreacje Stawrogina w „Biesach”, Rogożyna w „Nastazji Filipownej”, Artura w „Tangu” czy księcia Konstantego w „Nocy listopadowej” przeszły do historii polskiego teatru.

Równocześnie rozpoczął pracę w filmie. Zagrał w „Pierwszym dniu wolności” Aleksandra Forda. Następnie wcielił się w postać kapitana Wyganowskiego w „Popiołach” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zagrał także u Skolimowskiego w „Barierze”. Szeroką popularność zapewniła mu rola Kettlinga w ekranizacji „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Widzowie zapamiętali go również jako „Wielkiego Szu”, księcia Hansa Henricha XV von Teussa w „Magnacie” czy ojca Cleo w „Młodych wilkach”. W sumie stworzył ponad 200 kreacji filmowych i teatralnych. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać jego role w „Panu T.”, „Kamerdynerze” czy „11 minutach”.

Jan Nowicki był także autorem wierszy, tekstów piosenek, kolęd, felietonów. W 2000 roku wydał książkę „Między niebem a ziemią” – zbiór felietonów/listów publikowanych w latach 1998-2000 na łamach „Przekroju”, których adresatem był Piotr Skrzynecki – twórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Głównym tematem swojego pisarstwa Jan Nowicki uczynił przemijanie.

Jan Nowicki otrzymał liczne odznaczenia, w tym: Order Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także Krzyż Oficerski Zasługi Orderu Republiki Węgierskiej.
5 listopada Jan Nowicki obchodził 83. urodziny.

IAR

Ciekawostki z filmu „Sami swoi”

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię