Jesteś z Waszyngtonu? Po śmierci przerobią cię na nawóz

Envato Elements

Ma być tanio i ekologicznie. Stan Waszyngton chce zrewolucjonizować pochówek – będzie pierwszym stanem USA, w którym ludzkie zwłoki będą kompostowane. Projekt odpowiednich przepisów czeka już na podpis gubernatora – donosi „Washington Post”.

W USA umiera coraz więcej osób, a sposób pochówku nie zmienia się od lat. Co prawda w 2016 roku wskaźnik kremacji przekroczył 50 proc., to jednak nadal w Ameryce dominuje tradycyjny pochówek. A miejsc na cmentarzach może niebawem zabraknąć. W 2037 roku w USA ma umrzeć o milion osób więcej niż umarło w 2015 – wyliczają eksperci z The Census Bureau. Kompostowanie zwłok ma być panaceum na te statystyki.

Kto się tym zajmie? W Seattle już działa firma Recompose, która chce zamieniać ludzkie szczątki w nawóz. Nazywa to „naturalną redukcją organiczną”. Pochówek z kompostowaniem zwłok ma kosztować 5,5 tys. dolarów.

Jeżeli gubernator podpisze ustawę – nowy sposób pochówku stanie się legalny od 1 maja 2020 roku. A wszystko wskazuje na to, że podpisze. Demokrata Jay Inslee jest zapalonym ekologiem, a jego ambicje polityczne sięgają Białego Domu.

Tradycyjny sposób pochówku jest bowiem nieekologiczny, podkreśla Joshua Trey Barnett z Uniwersytetu Minnesoty: „Balsamujemy ciała toksycznymi roztworami, zakopujemy w skrzyniach z drewna i metali, a następnie zakopujemy” – powiedział na łamach „Washington Post”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię