John Tyler – ciekawostki z życia 10. prezydenta USA

John Tyler (1790-1862) był amerykańskim prawnikiem i politykiem oraz 10. prezydentem USA (1841-1845).

1. John Tyler urodził się w wielodzietnej rodzinie w powiacie Charles City w Wirginii,

2. Studia prawnicze rozpoczął na College of William & Marry w 1802r.

3. Ojciec Tylera – John Tyler Senior był plantatorem (plantacja liczyła ok 1200 akrów) oraz sędzią jednego z dystryktów Wirginii, przez 3 lata piastował też urząd gubernatora tego stanu.

4. Matka Tylora zmarła, kiedy miał 7 lat; ojciec wychowywał dzieci (łącznie 2 synów i 5 córek) w surowej dyscyplinie.

5. Do udziału w życiu politycznym zachęcił Tylera jego przyjaciel ze studiów, z którym dzielił pokój w czasie nauki w Collegu – Thomas Jefferson. Panowie pozostali przyjaciółmi do końca życia, Tylerowi przypadło wygłoszenie mowy podczas pogrzebu przyjaciela.

6. Świetnym kandydatem na prezydenta USA mógłby być także ojciec Johna Tylera: prawnik, amerykański patriota, służący w wojnie o niepodległość w Armii Kontynentalnej w stopniu pierwszego porucznika 3 Regimentu Wirginii. Tyler był jednak niechętny federalizmowi i nie zgadzał się z większością założeń konstytucji.

 

7. Collage of William & Marry, do którego uczęszczał Tylor został założony przez króla Williama III Orańskiego i królową Marię III; w 1776r. studenci tej uczelni założyli najstarsze w USA bractwo studenckie: „Phi Beta Kappa Society” co z greckiego ma oznaczać: „Umiłowanie mądrości, przewodniczki życia”. John Tyler był prawdopodobnie jednym z członków tej organizacji – często wiązanej przez niektórych badaczy z ruchem wolnomularskim.

8. W 1809 roku mający 19 lat John Tyler otworzył swoją własną kancelarię prawniczą w rodzinnym powiacie.

9. Jego zdolności prawnicze szybko zostały dostrzeżone, w 1810r. zaproponowano mu stanowisko reprezentanta powiatu Charles City w Izbie Delegatów stanu Wirginia. Tylor tym razem odmówił, jednak w 1811r. wygrał wybory na to stanowisko.

10. W 1808 r. Tylor poznał miłość swojego życia – córkę zamożnego plantatora, płk. Roberta Christiana – Letitię. Według obyczajów panujących w tamtych czasach, miał pierwszy raz pocałować swoją wybrankę dopiero na 3 tygodnie przed ślubem.

11. Małżeństwo trwało 29 lat i było bardzo szczęśliwe. W 1839r. Letita doznała rozległego udaru i do końca życia była już przykuta do łóżka. Letitia Christian zmarła w czasie prezydentury męża, w 1842 roku.

12. John Tyler miał w sumie 15 dzieci – z pierwszego małżeństwa miał ośmioro dzieci: trzy córki i pięciu synów. Dwa lata po tym jak został wdowcem, Tyler ożenił się z Julią Gardiner – córką nowojorskiego senatora. Z tego małżeństwa urodziło się siedmioro dzieci.

13. Tyler posiadał dziwny stosunek do niewolnictwa: z jednej strony uważał, że stanowi ono fundament gospodarki, z drugiej opowiadał się za zakazem importu niewolników i organizowania handlu nimi.

14. W 1838r. Tyler został wybrany na przewodniczącego Virginia African Colonisation Society, którego celem była pomoc wyzwolonym w USA Czarnoskórym w osadnictwie w Afryce.

15. Uważany jest za prezydenta z przypadku. W 1841r. został wiceprezydentem, 5 kwietnia 1841r. odczytał wiadomość, że prezydent USA Henry Harrison zmarł, a członkowie gabinetu prezydenta wzywają go do Waszyngtonu celem powierzenia rządów.

16. Po zakończeniu kadencji, Tyler powrócił na swoją plantację do Wirginii. W 1859 ponownie został rektorem William and Mary’s College. 12 stycznia 1862 roku w Richmond doznał udaru i zmarł sześć dni później.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię