Kaizen – metoda małych kroków – czy sprawdza się w życiu?

Każdy ma momenty w swoim życiu kiedy chce podjąć się czegoś. Być może zmiany trybu życia, nauczenia się nowej rzeczy lub chociażby wyrobienia sobie nawyku wcześniejszego wstawania.

 

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi metoda małych kroków, czyli tak zwana metoda Kaizen. Polega ona na stawianiu sobie progów na drodze do sukcesu. Nie chodzi o dążenie bezpośrednio do celu, ale o przekraczaniu kolejnych kamieni milowych.

Jest zaskakująco skuteczna dzięki temu jak wpływamy na swój umysł. Dzięki tej metodzie nie skupiamy się na odległym celu, który wydaje nam się nieosiągalny, ale na najbliższym progu, który mamy na wyciągnięcie ręki. W ten sposób unikamy zniechęcania się tym jak długa droga przed nami, ale cieszymy się każdym kolejnym postępem.

Przykładów jest wiele. Choćby gdy postanowimy sobie wstawać wcześniej, nie przestawiajmy budzika o całą godzinę czy dwie. Wstaniemy okropnie zmęczeni, następny dzień będzie całkiem nieproduktywny i odstawimy to postanowienie natychmiast. Zamiast tego Cofajmy go po 5 minut każdego dnia. zmiana nie będzie zbyt drastyczna, a nasz cel będzie łatwiejszy i przyjemniejszy w realizacji.

Tak samo sprawa się ma z chociażby wybraniem się na siłownię. Nie kupujmy suplementów za ogromne pieniądze, nie liczmy kalorii jak wybitni sportowcy i nie narzucajmy sobie za dużego tempa. Przeciążymy organizm i poczujemy że się do tego nie nadajemy.Lepiej dla nas gdy wybierzemy się na pierwszy trening. Później zwiększymy ich ilość w tygodniu. Gdy potraktujemy to jak zabawę ze sportem od razu milej spędzimy ten czas. Później dopiero gdy poczujemy, że nam to potrzebne możemy inwestować pieniądz w suplementy, czy diety

Tak działa właśnie metoda Kaizen. Jest niezwykle skuteczna dzięki temu że po każdym małym sukcesie czujemy się świetnie i jeszcze bardziej nie możemy doczekać się efektu finalnego.

9 sposobów na odnalezienie swojej pasji

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię