Kalifornia zaostrza prawo dotyczące gazowych kosiarek i dmuchaw do liści

Jak twierdzą przedstawiciele California Air Resources Board – Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrznych „korzystanie z małych urządzeń zasilanych gazem, takich jak, kosiarki, dmuchawy do liści i generatory, jest znacznie gorsze dla środowiska niż prowadzenie samochodu”

Według ich badań korzystanie z gazowych kosiarek i dmuchaw do liści powoduje tyle samo zanieczyszczenia co przejechanie 1100 mil samochodem marki Toyota Camry z roku 2016.

Przedstawiciele rady nakłonili polityków stanowych do podjęcia działań. Wynikiem tych działań jest nowe prawo – AB 1346, które będzie wymagać od stanu przyjęcia przepisów dotyczących tych napędzanych gazem narzędzi do 1 lipca 2022 roku i zakazu ich sprzedaży z początkiem 2024 roku.

Nowe prawo jest skierowane na tak zwane „małe silniki terenowe”, w skrócie nazywane SORE. Wśród SORE znajduje się sprzęt do pielęgnacji trawników i ogrodów przydomowych oraz komercyjnych, sprzęt budowlany i rolniczy, który już podlega przepisom federalnym oraz inne małe urządzenia – maszyny na gaz, w tym generatory.

Rady ds. Zasobów Powietrznych Kalifornii (CARB), która od wielu dziesięcioleci pracuje nad oczyszczaniem stanowego powietrza twierdzi, że w Kalifornii jest prawie o trzy miliony więcej małych silników niż lekkich samochodów osobowych (16,5 miliona w porównaniu do 13,7 miliona). CARB twierdzi, że jest to powód dla którego SORE potrzebują być uregulowane, gdyż brak urządzeń kontrolujących emisję zanieczyszczeń w tych maszynach powoduje, że spalają i emitują one znacznie więcej zanieczyszczeń niż samochody osobowe.

Przedstawiciele CARB twierdzą, że korzystanie z „najlepiej sprzedającej się kosiarki komercyjnej” przez godzinę powoduje emisję takiej samej ilości zanieczyszczeń tworzących smog, jak podczas jazdy Toyotą Camry z 2016 roku około 300 mil. Dmuchawy do liści mogą być jeszcze gorsze, ponieważ „najlepiej sprzedająca się komercyjna dmuchawa do liści na rynku” emituje równoważną ilość zanieczyszczeń tworzących smog, jaką ta sama Camry pokonałaby na dystansie 1100 mil. Dodatkowo maszyny SORE emitują wysokie poziomy tlenków azotu (NOx), reaktywnych gazów organicznych (ROG) i cząstek stałych (PM), twierdzą sponsorzy prawa, z których wszystkie mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

„Małe silniki gazowe są nie tylko szkodliwe dla naszego środowiska i przyczyniają się do naszego kryzysu klimatycznego, ale mogą powodować astmę i inne problemy zdrowotne u pracowników, którzy ich używają” – powiedziała w oświadczeniu jedna ze współsponsorek ustawy, Lorena Gonzalez. „Nadszedł czas, abyśmy wycofali tych super trucicieli i pomogli małym firmom zajmującym się architekturą krajobrazu przejść na czystsze alternatywy”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię