Kiedy przypada tłusty czwartek 2023 i skąd się wzięła tradycja jedzenia pączków?

Tłusty czwartek to tradycja, która na stałe wpisała się do naszego kalendarza. Jest to święto ruchome, co oznacza, że co roku data tłustego czwartku jest inna.

Chcesz się dowiedzieć, kiedy święto łasuchów wypada w 2023 roku? Interesuje Cię, skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku? Zastanawiasz się, który smak pączków jest najlepszy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Skąd wziął się tłusty czwartek?

W kalendarzu chrześcijańskim tłusty czwartek oznacza ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Kiedyś określano go jako zapust, mięsopust, ostatki lub karnawał.

Zgodnie z tradycją w tym dniu można było objadać się do woli, towarzyszyły mu również różne zabawy. Słowo karnawał pochodzi od dwóch łacińskich słów ”carne” i ”vale”, co można przetłumaczyć jako pożegnanie mięsa.

Tradycja świętowania ostatniego dnia przed Wielkim Postem wywodzi się z czasów pogańskich. Wówczas ten dzień symbolizował pożegnanie zimy i przygotowanie się do wiosny. Wielki Post wiązał się z czasem przejścia – kończyły się zimowe zapasy jedzenia, a na wiosenne nowalijki trzeba było jeszcze poczekać.

Podczas uczt stoły uginały się od chleba, pieczonego mięsa i wina. Wtedy powstały też pierwsze pączki, które były połączeniem wytrawnego ciasta chlebowego i mięsnego nadzienia. Stanowiły one doskonałą zakąskę do wódki.

Zwyczaj spożywania słodkich pączków upowszechnił się około XVI wieku. W XVII wieku pojawiły się pączki przypominające te dzisiejsze, w związku z inspiracją kuchnią francuską i lekkim ciastem drożdżowym.

Tłusty czwartek obecnie

Tłusty czwartek jest uzależniony od Wielkanocy, w związku z czym co roku data tego święta jest inna. Mieści się zazwyczaj w przedziale 29 stycznia a 4 marca. W tym roku tłusty czwartek przypada 16 lutego 2023. To dzień, w którym bez wyrzutów sumienia nie liczymy kalorii i jemy wszystko, na co mamy ochotę.

Synonimem tłustego czwartku są pączki, jednakże często można spotkać się z innym rodzajem słodyczy. Popularne są również słodkości takie jak faworki, znane też jako chrusty, róże karnawałowe, rozetki oraz orzeszki nadziewane kremem.

 

Smaki pączków

Najczęściej mamy do czynienia z pączkami nadziewanymi konfiturą różaną lub marmoladą. Rodzajów nadzienia jest jednak dużo więcej. Istnieją pączki z czekoladą, powidłami śliwkowymi, malinami, wiśniami, bitą śmietaną i serkiem. Dobry pączek to pączek, który ma na wierzchu polewę lukrową lub czekoladową, może też być posypany cukrem pudrem.

Tradycja tłustego czwartku jest bogata, a co więcej coraz bardziej popularna. Jest to znakomite podsumowanie karnawału i dzień równie wyczekiwany, jak sylwester.

Polskie desery najlepsze na świecie!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię