Sztuczna inteligencja w walce z czerniakiem? Jak najbardziej!

Informatyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr inż. Michał Kozłowski, pracuje nad algorytmem, który pozwoli sztucznej inteligencji rozpoznawać czerniaka. Według doniesień, algorytm miałby być w stanie dokonywać precyzyjnej diagnozy raka skóry na podstawie zdjęć.

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej powszechnie stosowana w różnych dziedzinach, a medycyna nie jest tu wyjątkiem. Algorytm stworzony przez dr inż. Michała Kozłowskiego z UWM miałby pomóc w diagnozowaniu jednej z najniebezpieczniejszych chorób skóry – czerniaka.

Czerniak to nowotwór złośliwy, który może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie wykryty i leczony we wczesnym stadium. Obecnie jedynym sposobem na diagnozowanie tej choroby jest przeprowadzenie badania histopatologicznego, co wiąże się z koniecznością pobrania próbki skóry i analizy jej pod mikroskopem. Proces ten jest skomplikowany i czasochłonny, a także może wiązać się z ryzykiem infekcji i innych powikłań.

Algorytm opracowany przez informatyka z UWM miałby na celu zastąpienie tego procesu szybkim i skutecznym rozpoznaniem czerniaka na podstawie zdjęć. W tym celu algorytm będzie analizował różne cechy skóry, takie jak kolor, tekstura i kształt znamion. Według doniesień, algorytm miałby być w stanie rozpoznać czerniaka z dokładnością wynoszącą nawet 90%.

Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Praca nad algorytmem jest nadal w toku, ale już teraz można powiedzieć, że ma on ogromny potencjał w dziedzinie medycyny. Algorytm taki jak ten mógłby pomóc w diagnozowaniu chorób skóry w szybszy i bardziej skuteczny sposób, co może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i życia pacjentów.

Jadalne owady hodowane w polskich blokach? Będą dotacje skarbu państwa

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię