Kiełbasa wyborcza – jakimi obietnicami kuszeni są wyborcy w USA (przykłady)

Kiełbasa wyborcza, pork barrel spending, earmarks – spełnianie obietnic przedwyborczych kosztem podatników. Jak tłumaczy senator USA Rick Scott „to nie są darmowe pieniądze. To pieniądze podatników. A Demokraci próbują wykorzystać pieniądze podatników… by kupić poparcie wyborców, którzy odrzucają ich program”.

Kiełbasa wyborcza nie jest nowością. Jest częścią budżetu federalnego od wieków, ale wydatki te stały się bardziej popularne w latach 90., gdy ponadpartyjna grupa prawodawców z komisji ds. earmarks ułatwiła ich uzyskanie.

W obecnym budżecie, ustawodawcy przeznaczyli ponad 9,7 miliarda dolarów na 5000 earmarks. Oto niektóre z nich:

Floryda

Przedstawicielka Izby Reprezentantów, Frederica Wilson, demokratka przeznaczyła 2,2 miliona dolarów na budowę Bahamian Arts – History and Cultural Center w Coconut Grove, części Miami, w której mieszka ludność z Bahama od 1800 roku. Wilson przeznaczyła również 700 000 dolarów na ulepszenia parku w Simonhoff Floral Parks w Miami, w tym na budowę „pomnika dla mieszkańców hrabstwa Miami-Dade, którzy stracili życie z powodu COVID-19”.

 

Minnesota

Reprezentantka Ilhan Omar, demokratka, zapowiedziała wydatek wysokości 1 milion dolarów z funduszy podatników na „Afro-Latinx Immigrant COVID-19 Workforce ReEngagement w roku podatkowym 2022”. Projekt ten ma pomóc imigrantom, którzy stracili pracę ze względu na pandemię, powrót do życia zawodowego.

Waszyngton

Demokratka, Pramili Jayapal, zdecydowała się wydać 321 000 dolarów na ochronę łososia. Fundusze mają zostać wydane na środki odstraszające foki od łososi. Pieniądze otrzyma Ballard Locks Ocean Initiative na „dalsze wdrażanie i badanie nowej technologii, Targeted Acoustic Startle Technology (TAST). ”

Michigan

Republikanin Fred Upton z Michigan przeznaczył 50 000 dolarów na projekt ALICE. ALICE, akronim oznaczający Asset Limited, Income Constrained, Employed, to nowy sposób definiowania i rozumienia zmagań gospodarstw domowych, które zarabiają powyżej federalnego poziomu ubóstwa, ale ich zarobki nie są wystarczające, by pozwolić sobie na normalny budżet domowy. „Celem projektu ALICE Friendly Workplace Project jest stworzenie miejsc pracy dla populacji ALICE, które są empatyczne, sprawiedliwe i ostatecznie zapewniają przestrzeń dla osób, które mogą wyjść z ALICE”.

 

Oklahoma

Reprezentant Tom Cole, republikanin, przeznaczył 406 860 dolarów na Oklahoma Medical Research Foundation na utworzenie Centrum Badań nad Native American i Rural Arthritis, czyli zbadaniem „rozbieżności” występowanie zapalenia stawów u rdzennych Amerykanów żyjących na wsi.

„Ten projekt jest dobrym wykorzystaniem funduszy podatników, ponieważ zajmuje się znacznymi dysproporcjami w stanie zdrowia, które istnieją między rdzenną ludnością Ameryki a innymi grupami ludności”, napisał Cole w oświadczeniu.

Teksas

Reprezentantka Beth Van Duyne, republikanka, przeznaczyła 1,35 miliona dolarów na poprawę płynności ruchu na trzypunktowym skrzyżowaniu ulic w jej dzielnicy. Jak twierdzi, ruch ten ma na celu poprawę „mobilności” skrzyżowania, które znajduje się obok szkoły podstawowej. Kolejne 3 miliony dolarów zostaną wydane na Muzeum Ghandiego.

Kansas

Fort Hays State University otrzymał 17 milionów dolarów na renowację Biblioteki Forsytha i kolejne 1,5 miliona dolarów na wsparcie regionalnego centrum szkoleniowego w zakresie deeskalacji. Kampus Salina na Uniwersytecie Stanowym Kansas otrzymał 4,7 miliona dolarów na zakup i renowację centrum symulacji lotniczej. Za tą kiełbasą wyborczą stoi reprezentantka Sharice Davids, demokratka.

Nowy Jork

Senator Chucka Schumer, demokrata, wyda 600 000 dolarów na szklarnię i 3 miliony dolarów przeznaczy na Brooklyn Museum.

Ohio

Senatro Sherrod Brown, demokrata, stwierdził, że dobrym pomysłem jest wydanie 1,6 miliona dolarów na amfiteatr.

Illinois

Senatorowie Dick Durbin i Tammy Duckworth, obaj Demokraci, dostali 1 milion dolarów na ulepszenie stacji State/Lake El – CTA.

Demokratyczny kongresman Mike Quigley, członek House Appropriation Committee, otrzymał 1 milion dolarów na ulepszenia Lincoln Park Zoo, 1 milion dolarów na poprawę poruszania się dla osób niepełnosprawnych w Lincoln Park oraz 1 milion dolarów na program mieszkaniowy dla młodzieży LGBTQ+.

Koleżanka z partii Quigley, Jan Schakowsky otrzymał 450 000 dolarów na schronisko dla osób, które cierpią z powodu przemocy domowej Evanston YWCA i 600 000 dolarów na program rezydencji dla nauczycieli w Evanston/Skokie District 65.

 

Kolejny demokrata Jesus „Chuy” Garcia dostał 2 miliony dolarów na program Humboldt Park Affordable Housing Association, Latino United Community Housing Association i 1 milion dolarów na program Southwest Organizing Project – program odbudowy „południowo-zachodniego Chicago”.

Demokrata Brad Schneider otrzymał 7,7 miliona dolarów na projekt North Chicago Storm Sewer i 3 miliony dolarów na rewitalizację Biblioteki Carnegie w Waukegan.

Reprezentant GOP Adam Kinzinger otrzymał 660 000 dolarów na projekt Northern Illinois University dotyczący zagrożeń pogodowych i klimatycznych dla rolnictwa.

 

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię