Kilka słów o tym, na co USA marnuje pieniądze

USA marnuje pieniądze

Pociąg do nikąd, badania nad seksualnym zachowaniem przepiórek, mural łososia. Marnotrawstwo pieniędzy nie zna granic.

Oto niektóre ciekawe wydatki rządowe, za które zapłacił amerykański podatnik:

1. Reklama U.S. Census Bureau podczas Super Bowl

Niewielu stać na reklamę podczas jednego z największych wydarzeń roku. W 2020 roku Biuro Spisu Ludności zdecydowało wydać 2, 5 miliona dolarów pieniędzy podatników na reklamę zachęcającą ludność do wypełnienia ankiety spisu ludności.

2. Pociąg Maglev

W 2002 roku Old Dominion University w stanie Wirginia miał przejść do historii jako pierwsze miejsce w kraju, które uruchomiło pociąg magnetyczny – Maglev. Projekt kosztował 16 milionów dolarów, z czego podatnicy zapłacili 7 milionów. Usterki techniczne i brak dodatkowych funduszy doprowadził do tego, że tor został zamknięty i sprzedany na złomowisku.

3. Opuszczone budynki

Rząd amerykański wydaje rocznie około 1,7 miliarda dolarów na utrzymanie nieużywanych budynków. Cała kwota pochodzi z kieszeni podatników. Według Reader Digest rząd posiada 770 000 takich budynków w kraju. Każdy wymaga konserwacji.

4. Drukowanie dokumentów

Podwójne marnotrawstwo. Nie tylko pieniędzy, ale i papieru. Agencje federalne drukują miliony stron dokumentów rocznie, które nigdy nie są czytane. Każdego roku Kongres wydaje 28 milionów USD na wydrukowanie zapisów posiedzeń.

Na co ida pieniądze amerykańskiego podatnika?

5. Mural łososia na samolocie

W 2005 roku linie Alaska Airlines otrzymały od Alaska Fisheries Marketing Board 500 000 USD na namalowanie obrazu łososia Chinook na Boeing 737.

6. Pomagamy innym w czytaniu

20 milionów USD jest wydawanych na naukę czytania…. nie w Ameryce tylko w Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Pieniądze amerykańskich podatników pomagają nauczyć Laotańczyków czytać w szkołach w Laosie.

pieniądze w USA

7. Walki chomików

Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health) zapłacił ponad 3 miliony dolarów naukowcom z Northwestern University za oglądanie walk chomików. Naukowcy badali czy chomiki na sterydach będą bardziej agresywne i staną się wyszkolonymi wojownikami.

8. Seks przepiórek

Przeszło 500 000 USD zostało wydanych na badania nad seksualnymi zachowaniami przepiórek japońskich. Przepiórkom podawano kokainę, aby zobaczyć jak ryzykownie będą się zachowywały pod wpływem narkotyków.

Badacze próbowali wykazać związek między przepiórczymi zachowaniami a ludzkimi.

USA na skraju bankructwa?

Posłuchaj podcastów: 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię