Sposoby walki ze stresem

Stres towarzyszy nam nieustannie. Szczególnie teraz w tak intensywnej i dynamicznej rzeczywistości, charakteryzującej się nadmiarem docierających do nas bodźców, rosnącym tempem życia, presją czasu. Nie bez przyczyny przecież stres został nazwany chorobą XXI wieku.

 

Tak samo, jak może być on pobudzający i motywujący do działania, tak jeśli jest chroniczny i silny, może działać niezwykle destruktywnie na nasz organizm. Na pewno każdy z nas zna to uczucie, gdy zamiast porządnie się wyspać, przewracał się jedynie z boku na bok, zamartwiając się. Zamiast złapać pewien dystans, zrelaksować się, nerwowo chodził po pokoju, odczuwając ból brzucha i pocenie się dłoni.

Nie możemy jednak pozwolić, by stres nami zawładnął, by przejął nad nami kontrolę. Nadmiar stresu niesie za sobą szereg negatywnych dla naszego organizmu skutków, takich jak: bóle głowy, zmęczenie, utrzymująca się bezsenność, ataki paniki, rozkojarzenie, zaniedbanie relacji z bliskimi, nerwicę, depresję, a nawet myśli samobójcze. Istnieje na szczęście wiele technik, dzięki którym uda nam się go pokonać, i które warto znać, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie.

Metody radzenia sobie ze stresem

Przede wszystkim, należy zacząć od pozytywnego nastawienia, a reszta pójdzie z górki. Ciągłe przygnębienie i skupianie się jedynie na swoich porażkach w niczym nie pomoże. Należy zauważać nawet, wydawać by się mogło, najmniejsze sukcesy i to na nich się skupiać.

Ćwiczenia relaksacyjne

Kolejnymi metodami, których stosowanie z pewnością zredukuje stres, są proste i szybkie ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonywać nawet kilkanaście razy dziennie. Jak zatem je wykonać? Oto jedno z nich. Należy usiąść prosto i wygodnie, rozluźnić ciało i spokojnie oddychać, następnie podnieść delikatnie ramiona i powoli obracać głowę raz w lewą, raz w prawą stronę.

To tylko jedno z ćwiczeń, a jest ich znacznie więcej i naprawdę przynoszą zadowalające efekty. Do ćwiczeń relaksacyjnych zaliczają się także m.in.: techniki oddechowe (kontrola wdechów i wydechów), obniżanie napięcia mięśniowego za pomocą jogi, czy tai chi. Warto zapoznać się również z treningiem autogennym Schultza.

Następnym tego typu ćwiczeniem jest rozciąganie ciała, które powinno być przeprowadzane zależnie od możliwości. Polega ono na siedzeniu, staniu lub leżeniu i rozciąganiu mięśni maksymalnie, jak tylko możemy. Co ciekawe, towarzyszące temu ćwiczeniu ziewanie tylko zwiększy jego efekty.

Co chyba najprostsze, a mogące zdziałać cuda, to uśmiech. Nawet jeśli bywa on sztuczny, pomaga rozładować napięcia poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. By jednak wywołać na naszej twarzy naturalny, szczery uśmiech w stresujących warunkach, wystarczy pomyśleć o czymś miłym sprawiającym przyjemność – dobrych wspomnieniach, miejscach, bliskich. Przynosi to naprawdę zadowalające efekty.

Przełamywanie rutyny

Nasz mózg nie lubi rutyny. Wato znaleźć nowy sposób dla codziennie wykonywanych czynności. Jest to odświeżająca i pomocna w walce z nadmiarem stresu. Należy szukać nowych rozwiązań, przełamywać mechaniczne reakcje. Jest to niezwykle pomocne w znalezieniu innego pola reakcji tak ruchowych, jak i emocjonalnych.

Czynnościami niewymagającymi większego wysiłku, a pomagającymi zrelaksować się i choć na chwilę zapomnieć o stresie są na przykład: ciepła kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, posłuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie filmu, do którego powroty sprawiają nam przyjemność czy poczytanie książki, która pozwoli nam przenieść się w inny świat, odseparować się od swoich problemów.

Pisanie o swoich emocjach

Pomocne okazać się może również pisanie o tym, co nas męczy. Swój stres i frustrację warto spróbować przelać na papier. Pozwoli to wiele sobie uświadomić i nauczyć się panować nad nerwami. Emocji nie należy ,,dusić” w sobie.

Sport i rekreacja

Kolejnym ważnym elementem jest uprawianie sportu, ponieważ wysiłek fizyczny pomaga rozładować złą energię, odprężyć i rozluźnić nasze ciało, poprawić krążenie, dotlenić się, a regularnie wykonywany poprawia nasze samopoczucie. Rodzajów sportu i form ruchowych jest wiele, dlatego warto wybrać taką, której wykonywanie przyniesie nam przyjemność. Może to być przykładowo bieganie, spacer, jazda na rowerze czy aerobik. Jeśli wykonujemy sport, który lubimy, w naszym organizmie wytwarzają się hormony szczęścia – endorfiny, które poprawiają nasz humor. Dzięki takiemu chwilowemu oderwaniu się od rzeczywistości będziemy mogli zająć myśli czymś innym niż przyczyną naszego stresu, zrobić sobie ,,reset”.

Dieta

Niezwykle istotna jest również zdrowa, zbilansowana dieta. Prawidłowo odżywiony organizm jest mniej podatny na czynniki zewnętrze, a co za tym idzie, także na stres. Codziennie należy pamiętać o porcji warzyw i owoców w naszym jadłospisie. Chcąc poprawić sobie humor, z powodzeniem sprawdzi się tu gorzka czekolada. Antystresowo działają także takie produkty, jak: orzechy włoskie, cytrusy, jajka, ziemniaki, fasolka szparagowa, czarne porzeczki. Kluczową rolę odgrywa tu także zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, ponieważ, gdy jest on odwodniony, produkuje więcej kortyzolu – hormonu stresu. Ważne jest także picie zielonej herbaty, ponieważ antyoksydanty wyłapią z ciała wolne rodniki odpowiedzialne za stres. Warto pamiętać o dostarczaniu do naszego organizmu magnezu (w spożywanych pokarmach lub suplementowanego), ponieważ jest to pierwiastek prawidłowo wpływający na pracę układu nerwowego oraz o unikaniu alkoholu, który zwiększa reakcję stresową organizmu.

 

Sen

Podstawą dobrego samopoczucia i odporności na stres jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej i regularnej dawki snu, który powinien trwać nieprzerwanie co najmniej 7 godzin. Dobry sen jest sposobem na rozładowanie napięcia nagromadzonego w ciągu dnia.

Tak oto przedstawiają się metody radzenia sobie z codziennym stresem. Co jednak najważniejsze, te proste czynności należy utrwalić jako regularne, ponieważ tylko wtedy mogą przynieść długotrwałe efekty. I należy zapamiętać, że naprawdę nie warto zamartwiać się sprawami, na które nie mamy wpływu. Trzeba zaakceptować fakt, że niektóre rzeczy są poza naszym zasięgiem.

17 znaków świadczących o tym, że jesteś zestresowany

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię