Kurkuma – złoto z Azji

Krewniaczka imbiru, pochodząca  z podobnych rejonów  jest znaną i cenioną przyprawą kuchni Wschodu.

Jednak jej wspaniałe właściwości dotyczą nie tylko poprawy smaku i aromatu dań, czy nawet nadania im pięknej, złocistej barwy. Kurkuma ma też swoje drugie, bardziej skryte, choć nie mniej cenne oblicze. Szczególnie ważne w okresie jesiennych i zimowych infekcji i wiecznego odczuwania chłodu.

Przyprawa jaką znamy pod nazwą kurkuma i najczęściej spotykamy w postaci ciemnożółtego proszku lub niewielkich łuskowatych bulwek, to nic innego jak kłącze – spichrzowa łodyga podziemna, rośliny o wdzięcznej nazwie ostryż długi.  Znana przede wszystkim ze słynnego curry kurkuma nazwę wzięła od substancji czynnej – kurkuminy, którą jest przesycona.

Znana też pod nazwą indyjskiego szafranu, co zawdzięcza swoim właściwościom barwiącym, kurkuma spotykana jest w różnych krajach pod nazwami  safran des Indes, Indian saffron, açafrão da Índia. Choć na Starym Kontynencie ciągle najchętniej używana jest jako przyprawa, warto przyjrzeć się kurkumie bliżej.

Odkryta dla świata dzięki handlowi jedwabiem kurkuma wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające. Dodatkowym atutem jest działanie antyoksydacyjne silniejsze niż w podobnych dawkach witamin C i E.  Jak się okazuje, zawarta w indyjskim szafranie kurkumina skutecznie hamuje aktywność białek  NF-kappa B. Dzięki temu przynosi ulgę nie tylko w przeziębieniach,a le również w chorobach autoimmunologicznych, jak trudne w leczeniu reumatoidalne zapalenie stawów.

To jeszcze nie koniec dobroczynnych właściwości żółtego kłącza. Zawarte w nim substancje chronią bowiem wątrobę pobudzając wydzielanie żółci i syntetyzowanie enzymów wątrobowych. Ponadto kurkuma wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze w stosunku do większości badanych szczepów.  W gotowych, sprzedawanych w aptekach preparatach kurkumę spotyka się najczęściej w towarzystwie wiśni, imbiru, kwercetyny i pieprzu. Takie zestaw, bowiem potęguje działanie prozdrowotne, jednocześnie łatwiej wchłaniając się  z przewodu pokarmowego.

Co ciekawe, cenne właściwości kurkumy wykorzystywane są nie tylko w kuchni i medycynie naturalnej. Kłącze ostryżu służy też do pozyskiwania barwnika do tkanin, a  także służy w laboratoriach. Kurkumy używa się tam do produkcji papierków wskaźnikowych, które  pozwalają określić pH substancji. W roztworach obojętnych pozostają one żółte, natomiast w zasadowych przebarwiają się na głęboką czerwień.

Kurkuma jest również chętnie wykorzystywana  w kosmetyce, gdzie służy do barwienia szminek, płukanek do włosów, czy podkładów pod makijaż. Z powodzeniem można ją też używać w domowych kosmetykach, nie zapominając jednako umiarze – ze względu na jej silne właściwości barwiące.  Z cała pewnością warto zaprzyjaźnić się z kurkumą w kuchni, gdyż dodawana do potraw spełni swoje dobroczynne właściwości, rozgrzewając organizm od wewnątrz, likwidując patogeny i pomagając na wczesnym etapie, zwalczyć jesienne i zimowe infekcje.

MT

5 nawyków, które utrzymają cukier w ryzach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię