Ma więcej witaminy C niż cytryna i więcej wapnia niż mleko

Jarmuż to warzywo, które swoim wyglądem przypomina kapustę i jest jej odmianą. Warzywo to, dzięki swoim właściwościom jest coraz bardziej doceniane. Ma więcej witaminy C niż cytryna i więcej wapnia niż mleko.

Oprócz witaminy C i wapnia posiada w swoim składzie także dużo błonnika, białka, a także magnez, żelazo, cynk, fosfor i niezbędne sole mineralne w tym potas, a także sulforafan, który jak wiadomo jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów.

Dla kogo odpowiednie będzie spożywanie jarmużu ?

Ta niezbyt kaloryczna roślina (ma zaledwie 40kcal na 100 gram) dzięki dużej ilości błonnika przyspiesza metabolizm i wspomaga redukcję masy ciała. Zatem świetnie wpisuje się w dietę osoby pragnącej schudnąć.

Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą go także spożywać cukrzycy.
Jarmuż będzie świetnym produktem dla osób, które chcą wspomagać swoją odporność w naturalny sposób, a to dzięki wysokiej zawartości witaminy C.
Jarmuż posiada żelazo, które jest odpowiedzialne za produkcje krwinek czerwonych. Zatem chętnie powinny sięgać po niego osoby zmagające się na przykład z małopłytkowością czy anemią.

Kto powinien uważać z ilością jarmużu w diecie ?

Z głową jarmużu powinny używać osoby zmagające się z chorobami tarczycy. Jest to spowodowane dużą ilością związków chemicznych tzw. goitrogenów. Mogą one wpływać na obniżenie stężenia jodu, a co za tym idzie przerostu gruczołu tarczycy.

W jakiej postaci najlepiej spożywać to prozdrowotne warzywo ?

Najlepszym i najszybszym sposobem na spożycie jarmużu będzie przygotowanie z niego koktajlu. Tak naprawdę dodatki można dać według uznania i preferencji, ale najlepiej się sprawdza jabłko i banan, które zredukują goryczkę jarmużu.

Przepis na koktail:

– 2 lub 3 liście jarmużu- zależy od wielkości,
– szklanka chudego mleka,
– jedno jabłko bez gniazd nasiennych,
– jeden banan

Wszystkie składniki wrzucamy do blendera, miksujemy i gotowe. Mleko można zastąpić mlekiem roślinnym bądź sojowym, a owoce dodawać według upodobań.
Smacznego!

Jarmuż - przepis na koktail

Nie ma jeszcze opinii

SKŁADNIKI
  

  • 2 lub 3 liście jarmużu- zależy od wielkości,
  • 1 szklanka chudego mleka,
  • 1 jabłko bez gniazd nasiennych
  • 1 banan

PRZYGOTOWANIE
 

  • Wszystkie składniki wrzucamy do blendera, miksujemy i gotowe.
  • Mleko można zastąpić mlekiem roślinnym bądź sojowym, a owoce dodawać według upodobań.
Sprawdziliśmy ten przepis!Daj nam znać jak Tobie smakowało!

 

Nie daj się nabrać! Jak rozpoznać prawdziwy naturalny miód?

 

SKOMENTUJ

Recipe Rating
Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię