Warzywa wspomagające wątrobę

Wątroba to bardzo ważny narząd, którego główną rolą jest oczyszczanie krwiobiegu z toksyn. Z tego powodu narażony jest na uszkodzenia częściej niż pozostałe organy. A to nie jedyna funkcja wątroby.

Poza czynnościami filtracyjnymi pełni ona też rolę w procesie trawienia, produkując żółć, magazynuje cenne substancje oraz wspiera układ immunologiczny.

 

Wątrobie za jej ważną pracę na rzecz naszych ciał, można podziękować odpowiednią dietą. W niej powinno znaleźć się kilka warzyw o szczególnie cennych właściwościach. Trójka BBB, od pierwszych liter ich nazw to prawdziwi wątrobowi superbohaterowie, wspomagani przez pozostającą już poza podium z…. Ale o tym za chwilkę.

Pierwsze miejsce zajmują tu kochane przez Polki i Polaków buraczki. Te cenne warzywa są bogate w pektyny, betainy i betalainy, które wspierają pracę wątroby.

Srebrny medal zdobywają brokuły.  Zawarte w nich substancje chronią cenny narząd i zabezpieczają przed zachorowaniem na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, co wykazały badania naukowe.

 

Ostatnie miejsce na podium zajmuje trzecia z Super B – brukselka. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego. Wspomaga przepływ żółci oraz pracę wątroby i jej detoksykację. Brukselkę z powodzeniem jeść także na surowo.

Czwarte miejsce zajmuje Super Z – zielone warzywa liściaste. Sałata, kapusta, jarmuż, szpinak – to prawdziwe błogosławieństwo dla wątroby. Komponując dietę, nie zapominajmy o tych bezcennych roślinach.

MT

Płukanie ust olejem ( ssanie oleju) – Ajurwedyjski sposób na czystą krew i zdrowe dziąsła

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię