1376 miejsc w USA stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego

miasto

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) skompilowała nową listę potencjalnie zagrażających życiu miejsc na terenie USA. Od 1980 roku agencja zajmuje się oczyszczaniem tych miejsc na mocy prawa o pseudonimie „Superfund”-  The Comprehensive Environmental Response, Compensation and Liability Act lub CERCLA.

Na Krajowej Liście Priorytetów EPA znalazły się 1376 miejsca na terenie USA, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, „ponad 1300 miejsc w całym kraju jest tak skażonych, niebezpiecznych lub zanieczyszczonych – lub istnieje ryzyko takiego zanieczyszczenia – że uznano je za narodowy priorytet oczyszczania.”

Miejsca zanieczyszczenia to między innymi źle zarządzane składowiska odpadów, obszary górnicze lub obiekty przemysłowe, rafinerie. Jak podają przedstawiciele EPA „jest to lista najgorszych niebezpiecznych składowisk odpadów zidentyfikowanych przez Superfund”.

Po podjęciu decyzji umieszczenia danego miejsca czy obszaru na liście – National Priorities List, EPA bada zagrożenia dla zdrowia ludzkiego szukając najlepszego sposobu rozwiązania problemu.  Jeśli znajdzie firmę lub osobę winną zanieczyszczenia prowadzi rozmowy z odpowiedzialnymi w ramach oczyszczenia skażenia.

zanieczyszczenia

Jeśli EPA nie może znaleźć winnego przejmuje odpowiedzialność za sprzątanie terenu. Po usunięciu zanieczyszczenia i stwierdzeniu, że nie ma dalszego zagrożenia dla zdrowia ludzi i otaczającego środowiska dany teren zostaje usunięty z listy.

EPA oferuje wgląd do wszystkich skażonych miejsc umieszczonych na swojej liście.

Na liście EPA znalazło się 70 miejsc w Illinois i Teksasie, 54 w Indianie, 56 w Wisconsin i Ohio, 122 w Nowym Jorku, 126 w Pensylwanii, 93 in Floryda oraz 15 w Arizonie.

Jeśli chcesz sprawdzić czy miejsce, w którym mieszkasz jest skażone niezdrowymi substancjami wejdź na stronę https://www.epa.gov/superfund/search-superfund-sites-where-you-live lub odwiedź interaktywną mapkę EPA na stronie https://www.epa.gov/superfund/search-superfund-sites-where-you-live#map

Drewniane sztućce szkodliwe dla zdrowia? Już od sierpnia zmiany w przepisach

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię