Najsłynniejsze kobiety – szpiedzy

Kobieta – szpieg idealny

Zdaniem specjalistów to właśnie kobiety są najlepszymi szpiegami. Płeć piękna cechuje się nie tylko inteligencją, ale też umiejętnościom skutecznej współpracy, szybkiej oceny sytuacji i opanowaniem. Część z nich odgrywała istotne role w historii, stając się inspiracjami dla pisarzy i reżyserów. Oto kilka najsłynniejszych z nich.

1. Virginia Oldoini

Nazywana też „Perłą Italii” była przepiękną kobietą, która nie bała się wykorzystywać swoich wdzięków. Gdy miała 17 lat, rodzice wybrali jej męża – hrabiego Castiglione, ważnego urzędnika na dworze króla Piemontu Emmanuela II. Po zamieszkaniu na dworze królewskim szybko wdała się w romans z królem, który postanowił wykorzystać jej umiejętności. Zaproponował jej tajną misję, której celem było doprowadzić do zjednoczenia Włoch przy pomocy Napoleona III. Wyjechała do Paryża, gdzie uwiodła francuskiego cesarza. Ich związek trwał dwa lata, wciągu których weszła do kręgu europejskich rodzin królewskich i spotykała się z ważnymi osobistościami. Dzięki jej działaniom Napoleon III wysłał armię na pomoc Królestwu Piemontu. Jego przegrana w bitwach z wojskami austriackimi, doprowadziła do zjednoczenia się Włoch. Resztę życia Virginia Oldoini spędziła jako modelka, pracując ze słynnym fotografem Pierre Louisem Piersonem.

2. Mata Hari – Margaretha Geertruida McLeod

Do dzisiaj jest uznawana za najsłynniejszą kobietę szpiega, chociaż według niektórych opinii była przypadkowo zamieszana w wielką aferę. Nie była przyzwyczajona do ciężkiej pracy, więc po rozwodzie i przeprowadzce do Paryża została damą do towarzystwa, a potem luksusową prostytutką i tancerką egzotyczną. Po wybuchu I wojny światowej musiała porzucić swoje dotychczasowe wygodne życie i wrócić do rodzinnego Amsterdamu. Była znudzona swoim nowym życiem, dlatego gdy niemiecki oficer wywiadu zaproponował jej zdobywanie tajnych informacji zgodziła się bez wahania. Dodatkowo zaproponowała zdobywanie informacji dla wywiadu francuskiego. Francja z entuzjazmem przyjęła jej ofertę, a kobieta od razu wyruszyła w swoją pierwszą misję do okupowanej przez Niemców Belgii. Niestety gra na dwa fronty okazała się trudniejsza niż myślała i niedługo po tym trafiła do francuskiego aresztu oskarżona o szpiegostwo dla Niemiec. Została skazana na karę śmierci, ale wiele historyków twierdzi, że została wrobiona na rzecz spektakularnego sukcesu francuskiego kontrwywiadu, a dowody zostały sfabrykowane.

3. Ethel Rosenberg

Została oskarżona przez rząd Amerykański o szpiegostwo razem ze swoim mężem Julius’em. Związek Radziecki właśnie dzięki nim miał informacje dotyczące amerykańskiej bomby atomowej, co doprowadziło do pierwszej radzieckiej próby jądrowej w 1949 roku na poligonie w Kazachstanie. Amerykanie, którzy przewidywali, że Sowieci stworzą bombę nie wcześniej niż w 1953 roku szybko zrozumieli co się stało i zaczęli szukać szpiega. FBI udało się złapać małżeństwo w lutym 1950 roku, a później rozpoczął się ich proces. Nigdy nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Wiele osób występowało o ułaskawienie pary, nawet papież Pius XII i Albert Einstein. Karę śmierci wykonano w 1953 roku i chociaż nie przyznali się to w 1997, dawny oficer wywiadu radzieckiego Aleksander Fieklisow potwierdził, że Julius Rosenberg był jego agentem.

 

4. Josephine Baker – Freda Freda Josephine McDonald

Niedługo po wyjeździe do Paryża w 1925 roku stworzyła sobie nową tożsamość Josephine Baker. Wkrótce została światowej sławy artystką, słynącą ze swojego pełnego erotyki i ekstrawaganckich kostiumów tańca. Po wybuchu II wojny światowej została zwerbowana przez francuski wywiad. Dzięki swojej sławie miała kontakt z oficerami i politykami. Często też bywała na bankietach we włoskiej ambasadzie, gdzie skutecznie zdobywała informacje od dyplomatów. Podróżowała po całej Europie zbierając informacje i ukrywając je w swoich nutach. Po wojnie została uhonorowana Krzyżem Wojennym, Medalem Ruchu Oporu i Orderem Legii Honorowej przez prezydenta Charles’a de Gaulle’a.

5. Anna Chapman – Anna Wasiljewna Kuszczenko

Została oskarżona przez Stany Zjednoczone o szpiegostwo dla Rosji w 2010 roku. Nie wiele wiemy o informacjach które przekazywała, przyznała się do popełnionych przestępstw i została deportowana do Rosji w ramach wymiany więźniów. Dzisiaj jest sławną celebrytką i modelką.

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię