Nasze nawyki mają duży wpływ na to jaki będziemy mieli dzień. Czy będziemy tryskać szczęściem czy tonąć w negatywności.
Wszystko zależy od naszych wyborów i nawyków, które kultywujemy każdego dnia. W końcu stajemy się tym, o czym konsekwentnie myślimy, robimy i czym się otaczamy. Nasze nawyki, działania i sposób myślenia kształtują to, kim jesteśmy i kierunek naszego życia.
Ważne jest, aby świadomie wybierać nawyki, myśli i wpływy, które są zgodne z typem osoby, którą chcemy być.
Oto 15 nawyków, które wysysają z nas radość i szczęście:
1. Brak uważności
Nie pędź. Zatrzymaj się. Ćwicz uważność, angażując się w pełni w swoje działania, delektując się małymi przyjemnościami i poświęcając czas na docenienie otaczającego cię piękna.
Jak być szczęśliwym?
2. Porównywanie się do innych
Skoncentruj się na własnej podróży, świętuj swoje osiągnięcia i wykorzystaj swoje wyjątkowe cechy.
3. Trzymanie uraz względem innych
Praktykuj przebaczenie, zarówno dla innych, jak i dla siebie.
4. Zaniedbywanie osobistych pasji
Pasje, hobby napędzaj nasze umysły i ciała. Dodają wigoru, radości i chęci do życia. Zaniedbywanie czynności i hobby, które przynoszą radość, może sprawić, że poczujesz się niespełniony.
-
Czytaj też: 12 pomysłów na to, jak sobie radzić z inflacją
5. Ignorowanie rozwoju osobistego
Nieustannie szukaj okazji do nauki. Czytaj, zdobywaj nowe umiejętności, podróżuj, podejmuj nowe wyzwania, poznawaj nowych ludzi.
6. Poszukiwanie potwierdzenia u innych
Zaufaj własnemu osądowi, pielęgnuj samoakceptację. Poszukiwanie potwierdzenia u innych do tego co robisz czy kim jesteś może być wyczerpującym i niesatysfakcjonującym zajęciem.
-
Czytaj także: Jak radzić sobie z uzależnieniem od mediów
7. Unikanie natury
Łączenie się z naturą poprawia nastrój i zwiększa poczucie szczęścia.
8. Nadmierna konsumpcja wiadomości i negatywnych mediów
Ogranicz ekspozycję na wiadomości i zamiast tego wybieraj pozytywne i podnoszące na duchu treści medialne. Otaczaj się źródłami inspiracji i pozytywności.
9. Brak odpoczynku i relaksu
Priorytetowo traktuj czynności związane z samo-opieką, takie jak robienie przerw, ćwiczenie technik relaksacyjnych i angażowanie się w hobby, które pomogą Ci się zrelaksować.
10. Koncentrowanie się na tym, jakie życie powinno być
Kiedy mamy sztywne oczekiwania co do tego, jak sprawy powinny się potoczyć, narażamy się na rozczarowanie i frustrację. Życie jest nieprzewidywalne i pełne wzlotów i upadków. Życia nie da się w całości kontrolować.
11. Bałagan i dezorganizacja
Życie w zagraconym i zdezorganizowanym domu może przyczyniać się do stresu i poczucia przytłoczenia. Uporządkuj swoje otoczenie a poczujesz się szczęśliwszym.
12. Trzymanie się tego co było
Trzymanie się kurczowo tego, co było kiedyś, może przeszkodzić w naszym szczęściu i uniemożliwić nam pełne przyjęcie chwili obecnej. Zmiana jest naturalną częścią życia, a trzymanie się przeszłości może wywoływać opór i poczucie tęsknoty, które pozbawiają nas radości i progresu.
13. Trzymanie się norm
Często nazywane ustawieniami domyślnymi wymagają od nas wyborów i zachowań oczekiwanych i narzucanych przez społeczeństwo. Ustawienia domyślne mogą zapewniać poczucie komfortu, ale mogą również prowadzić do braku osobistego spełnienia i depresji jeśli tych norm nie spełniamy.
14. Nieustanne poszukiwanie ulotnego zadowolenia
Istnieją dwa rodzaje zadowolenia w życiu — ulotne i trwałe. Typ ulotny wywodzi się z chwil materialnego komfortu, podczas gdy typ trwały jest osiągany poprzez stopniowy wzrost i postęp.
15. Czekanie na „idealny” moment, aby zrobić kolejny krok
Perfekcjonizm i pogoń za idealnym momentem mogą często prowadzić do bezczynności, straconych szans i poczucia frustracji. Nigdy nie jest idealnie i perfekcyjnie. Nie marnuj szans.
Jak rozwijać umiejętność zarządzania czasem w celu redukcji stresu
Posłuchaj podcastów: