Niebezpieczne grzyby atakują mieszkańców Ameryki Północnej

grzyby

Stany Zjednoczone stały się areną walki, z  której niewiele osób zdaje sobie sprawę. W USA bowiem, coraz częściej diagnozowane jest grzybicze zapalenie płuc wywołane grzybami glebowymi.

Jak wykazały badania uczonych z Washington University School of Medicine w St. Louis, narażeni są mieszkańcy aż 48 ze wszystkich 50 stanów.

Przyczyny problemu badacze upatrują w nieaktualnych, pochodzących z połowy ubiegłego wieku, mapach grzybów chorobotwórczych. Tymczasem naturalna ekspansja i zmiany klimatyczne sprawiają, że patogeny atakują coraz szersze rzesze. Przy tym infekcje nie zawsze są właściwie diagnozowane.

 

Niepokojące wyniki badania naukowcy opublikowali w czasopiśmie branżowym „Clinical Infectious Diseases”. Omawiają tam nietypowe przypadki zapalenia płuc, które ze względu na nieaktualne mapy występowania patogenów grzybowych nie są właściwie diagnozowane. Podstawowym zagrożeniem są infekcje grzybami glebowymi z rodzajów histoplasma,  coccidioides i blastomyces. Dawniej zasięg występowania tych patogenów był wyodrębniony i dotyczył innych części Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj znacznie się rozszerzył i obejmuje teren niemal całego kraju, nierzadko się nakładając.

Zarażenie następuje głównie w czasie prac budowlanych, czy kopania w ziemi. Zarodniki grzyba unoszą się wtedy  w powietrzu i wraz z oddechem dostają do organizmu. O ile, jak twierdzą lekarze, organizm zdrowego, dorosłego człowieka na ogół zwalcza infekcję sam i nie dochodzi do rozwoju choroby, o tyle małe dzieci, starcy i osoby z upośledzoną odpornością są narażone na zachorowanie. I tu zaczyna się problem.

Bowiem, jak twierdza eksperci, osoby chore tygodniami czują się fatalnie, a nie mogą uzyskać właściwej diagnozy. Lekarze leczą „na ślepo” i dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwości biorą pod uwagę możliwość zakażenia patogenami grzybowymi, których według map występowania, na danym terenie ie ma prawa być.  W tej sytuacji naukowcy postanowili zaktualizować mapy.

Osoby które długo źle się czują. Mają nieswoiste zapalenia płuc. Które słabo poddają się leczeniu,  powinny zasugerować swoim lekarzom możliwą ich przyczynę.  Zmiany klimatyczne dotyczą każdej sfery życia, również tych, o których na ogół się nie myśli i nie wiąże ze zmianami na planecie.

MT

Rośliny zamiast kopalni? Niebywałe!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię