Niebezpieczne patelnie teflonowe

Bardzo popularne zarówno w domowych kuchniach, jak i różnej maści restauracjach i barach patelnie teflonowe.

Cenione za wytrzymałość, łatwość utrzymania w czystości i stosunkowo niewysoka, w porównaniu z np. żeliwnymi, cenę. Jednak ,czy bezpieczne?

Każdy kto kiedykolwiek miała pokryte powłoką teflony naczynia, wie, ż enie wolno ich drapać, należy myć delikatnie, miękkimi, nierysującymi środkami. Czy jednak zastanawiamy się dlaczego? Czy chodzi jedynie o kwestie estetyczne? Otóż nie. Nawet najdrobniejsze zarysowania na powłoce z teflony, która pokryte są patelnie, mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Jak się okazuje choć wykonane z aluminium i pokryte teflonem patelnie pozwalają na zdrowsze smażenie, bez użycia tłuszczu, to jednak nawet niewielkie zarysowanie powierzchni sprawia, że  z naczynia uwalniane są wysoce szkodliwe cząsteczki mikroplastiku. Dowiedli tego naukowcy z Flinders University i Uniwersytetu w Newcastle, udowadniając, że nawet niewielka szczelina uwalnia przy myciu i gotowaniu, jednorazowo nawet ponad 9000 mikrocząstek, które dostają się, wraz z żywnością do organizmu, a wodą służącą do mycia, do środowiska naturalnego.

Te wartości jednak mogą być o wiele wyższe. Naukowcy celowo porysowali powierzchnię patelni teflonowych i zasymulowali proces gotowania, podczas którego oparli przez 30 sekund o naczynie łyżkę kuchenną, wykonaną z różnych materiałów. W eksperymencie wzięła udział stal nierdzewna, wełna, plastik i drewno. Okazuje się, że porysowana powłoka teflonowa mogła spowodować uwolnienie nawet 2,3 mln mikroplastików.

Choć nie prowadzono badań nad tym jaka jest skala uwalniania mikro i nanoplastików ze zużytych naczyń, jednak biorąc pod uwagę czas, od kiedy na rynku pojawiły się teflonowe patelnie, badacze sugerują stworzenie programu ich wymiany i monitorowania. Zanieczyszczenia plastikiem, w tym i mikro i nanoplastikiem, jest bowiem palącym problemem współczesności, również groźnym dco katastrofa klimatyczna i zanieczyszczenie środowiska innymi substancjami. Plastik wbudowuje się, bowiem, w organizmy, potrafi również przenikać do łożyska.

  • Zobacz: Zapasy – czy warto je robić?

Wniosek z tego jest prosty – już wkrótce możemy mieć pokolenia plastikowych ludzi, zwierząt i roślin i to dosłownie. Jakie będzie miało to wpływ na funkcjonowanie organizmów, w obecnej chwili nie jesteśmy w stanie określić.

MT

 

Domowe sztuczki na skuteczne czyszczenie patelni

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię