Nietypowe tradycje wigilijne

Upragnione Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Tradycje związane z tym świętem są mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Wspomnijmy chociaż dwanaście potraw na wigilijnym stole, łamanie się opłatkiem, czy wyczekiwanie na pierwszą gwiazdkę.

Jednak są i takie wigilijne zwyczaje, o których wielu ludzi nie słyszało. Co jeszcze kultywowane jest w wigilijny wieczór?

W niektórych regionach naszego kraju istnieje zwyczaj trzymania łyżki w dłoni podczas całej wigilijnej wieczerzy. Według zwyczaju, ten kto przez cały posiłek nie odłożył tego sztućca miał doczekać następnych Świąt.

Nikt nie powiedział, że dzielenie się opłatkiem dotyczy jedynie ludzi. Wiele osób, szczególnie na wsiach, podaje opłatek w wigilijny wieczór także zwierzętom gospodarskim oraz domowym, czworonożnym pupilom, życząc im pomyślności przez najbliższy rok.

Świątecznym zwyczajem jest także prześciganie się sąsiadów w dekorowaniu domów. Wielu przypłaca to kolosalnymi rachunkami za prąd, ale trzeba przyznać, że efekt bywa spektakularny.

Tradycja odwiedzania domów w drugi dzień Świąt jest kultywowana po dzień dzisiejszy. Ponadto istnieje przesąd, że gdy mężczyzna jako pierwszy gość nawiedzi dom, to przyniesie on domownikom szczęście na cały rok. Nierzadko takim odwiedzinom towarzyszą kolędy, dobra wróżba na cały rok, a bywa że strudzeni wędrowcy częstowani są alkoholem na rozgrzanie.

W wielu domach z okresem świątecznym związane jest wypiekanie Szczodraków. Są to tradycyjne bułeczki, nadziewane mięsem, kapustą i serem, którymi częstuje się sąsiadów odwiedzających nasz dom w Święto Trzech Króli.

Ksiądz podał wytyczne odnośnie menu na kolędzie. W sieci zawrzało (VIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię