Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć i zadbać o kondycję. Nawet w starszym wieku!

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć i zadbać o kondycję. Nawet w starszym wieku!

Bez względu na wiek należy zachować sprawność fizyczną. Poruszanie się pomaga zwiększyć energię, zachować niezależność, chronić serce i radzić sobie lepiej z objawami chorób lub bólu, a także utrzymać odpowiednią wagą. Regularne ćwiczenia są również dobre dla twojego umysłu, nastroju i pamięci.

Oto dlaczego warto ćwiczyć:

  • Utrzymanie wagi – wszyscy wiemy, że metabolizm naturalny sposób zwalnia z wiekiem, utrzymanie zdrowej wagi może stać się wyzwaniem. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć metabolizm i budować masę mięśniową, pomagając organizmowi spalić więcej kalorii.
  • Zmniejsz wpływ dolegliwości i chorób przewlekłych – osoby ćwiczące mają zwykle lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego i układu pokarmowego, lepsze ciśnienie krwi i gęstość kości oraz mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, cukrzycę, otyłość, choroby serca, osteoporozę i niektóre nowotwory.
  • Zwiększ swoją mobilność, elastyczność i równowagę – ćwiczenia poprawiają siłę, elastyczność i postawę, co z kolei może pomóc w utrzymaniu równowagi i koordynacji oraz zmniejszyć ryzyko upadków. Trening siłowy może również pomóc złagodzić objawy chorób przewlekłych, takich jak zapalenie stawów.
  • Popraw jakość snu – jakość snu ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia w miarę starzenia się. Regularna aktywność może pomóc w szybszym zasypianiu, głębszym śnie i budzeniu się bardziej energicznym i wypoczętym.
  • Popraw swój nastrój i pewność siebie – ćwiczenia są potężnym środkiem przeciwstresowym, a wytwarzane endorfiny mogą faktycznie pomóc zmniejszyć uczucie smutku, depresji i niepokoju. Aktywność i poczucie siły mogą również pomóc Ci poczuć się pewniej.
  • Popraw funkcjonowanie mózgu – działania takie jak Sudoku lub krzyżówki mogą pomóc w utrzymaniu aktywności mózgu, ale badania wykazują, że aktywność fizyczna ma najlepszy wpływ na mózg. Ćwiczenia wspomagają funkcje mózgu tak różnorodne, jak wielozadaniowość i kreatywność, a także zapobiegają utracie pamięci, osłabieniu funkcji poznawczych i demencji. Aktywność fizyczna może nawet spowolnić postęp chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera.

Czerpanie korzyści z ćwiczeń nie musi wiązać się z męczącymi treningami lub wycieczkami na siłownię. Możesz odnieść korzyści z dodania do swojego życia tylko pół godziny dziennego ruchu i aktywności. Bez względu na wiek i kondycję fizyczną, nigdy nie jest za późno, aby wprawić ciało w ruch, poprawić swoje zdrowie i perspektywy na przyszłość.