Nowy śmiercionośny supergrzyb obecny w 25 stanach USA

fot. Wikipedia

Superbakteria grzybicza o nazwie Candida auris, która po raz pierwszy została rozpoznana w 2016 roku, obecnie rozprzestrzeniła się na 25 stanów USA.  Dodatkowo, nowy raport pokazuje, że liczba infekcji potroiła się w latach 2019-2021.

Candida auris stanowi poważne globalne zagrożenie dla zdrowia. Jak podaje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), C. auris:

  • jest oporny na wiele leków, w tym na wiele leków przeciwgrzybiczych powszechnie stosowanych w leczeniu zakażeń Candida,
  • niektóre szczepy są oporne na wszystkie trzy dostępne klasy leków przeciwgrzybiczych,
  • trudno jest go zidentyfikować za pomocą standardowych metod laboratoryjnych i można go błędnie zidentyfikować w laboratoriach bez określonej technologii. Błędna identyfikacja może prowadzić do niewłaściwego zarządzania,
  • wywołał epidemie w placówkach służby zdrowia i domach opieki.

Candida auris jest pierwszym grzybem drożdżowym, który ma na swoim koncie wiele międzynarodowych ostrzeżeń zdrowotnych. Po raz pierwszy został rozpoznany w Japonii w 2009 roku. Od tego czasu rozprzestrzenił się na 30 krajów.

Ten supergrzyb może rosnąć lub „skolonizować” ludzką skórę. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków Candida. Jest to również grzyb, który przenosi infekcję grzybiczą z osoby na osobę co według CDC zdarza się bardzo rzadko w przypadku innych Candida. Może żyć na skórze przez kilka tygodni nierozpoznany powodując infekcję. Uwielbia placówki szpitalne, gdyż lubi środowisko ran chirurgicznych i krwi z linii dożylnej, infekując narządy i krew często prowadząc do śmierci. Wśród osób zakażonych Candida auris śmiertelność wynosi do 60 procent.

Jakie są objawy zakażenia C. auris?

Według CDC, objawy zakażenia C. auris zależą od zajętej części ciała. C. auris może powodować wiele różnych rodzajów infekcji, takich jak zakażenie krwi, zakażenie rany i zakażenie ucha.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie C. auris?

C. auris dotyka głównie pacjentów, którzy mają już wiele problemów zdrowotnych oraz osoby, które często przebywają w szpitalu lub mieszkają w domach opieki i pacjentów z osłabionym układem odpornościowym.

CDC dodaje, że osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność C. auris, powinny o tym poinformować pracowników służby zdrowia podczas wizyt w placówkach służby zdrowia, szpitalach i domach opieki.

Czy nowotwory zawsze są bardziej agresywne przy nawrocie choroby?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię