Polska Zagroda zwyciężczynią prestiżowego konkursu

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla architektów,  Architecture MasterPrize, zwyciężyła praca polskich projektantów. Polska Zagroda pokonała rywali, nie dając im szans. Praca wzorowana jest na tradycyjnym, chłopskim obejściu.

W ostatnich latach w architekturze wyraźnie daje się zauważyć trend powrotu do klimatycznych rustykalnych budynków, czy nawet ruin. Przykładami są tu słynna La Ruina Habitada  leżąca w hiszpańskim Porquera de los Infantes w Valdivii, czy uratowany przez projektantów z firmy ORA, stary spichlerz w Sudetach, gdzie w istniejące ruiny wkomponowano luksusową willę.

Tym razem pracownicy BXB studio prowadzonego przez Bogusława Barnasia zdecydowali się na stworzenie nowoczesnej rezydencji inspirowanej tradycyjną, chłopską zagrodą polską.

„Dom jest twórczą transformacją typowego wiejskiego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję mieszkalną. W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki zaproponowaliśmy pięć przenikających się współczesnych stodół, które kreują ciekawą, niezwykle dynamiczną przestrzeń. […] Zgodnie z życzeniem inwestora projekt uwzględnia również możliwy dalszy proces rozwoju inwestycji, polegający na rekonstrukcji i modernizacji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki” – piszą autorzy zwycięskiego projektu.

Układ budynków nie jest przypadkowy. W każdym miejscu dokładnie uwzględniono naświetlenie, warunki krajobrazowe i ukształtowanie terenu. W sumie dało to efekt połączenia doskonale przemyślanej przestrzeni z szacunkiem dla tradycji.  Nie tylko na zewnątrz. Projektanci zadbali także o to, żeby zachować cenne elementy pierwotnej konstrukcji. W ten sposób wykorzystali istniejący pierwotny budulec – czerwoną cegłę, oraz wyeksponowali zabytkowy piec kaflowy.

To kolejny już projekt BXB Studio, bazujący na tradycyjnych zabudowaniach, który zdobywa nagrodę w międzynarodowych konkursach.

MT

Wstyd być Polakiem? Polska w tym zestawieniu na szarym końcu Europy

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię