Ponad sto ciał odnaleziono w tajnych grobach w Meksyku

Meksykańskie władze poinformowały o odkryciu 113 ciał i niezidentyfikowaną do tej pory ilość szczątków ludzkich w tajnych grobach niedaleko miasta Guadalajara. Według oświadczenia prokuratora stanowego Jalisco, Gerardo Octavio Solís do tej pory udało się zidentyfikować 30 ofiar.

Stan Jalisco jest znany głównie z siedziby kartelu Jalisco New Generation –  jednego z najbardziej brutalnych i najpotężniejszych w Meksyku. W ostatnich latach znaleziono tam więcej szczątków ludzkich niż w jakimkolwiek innym stanie.

Według meksykańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od 2006 do 30 września tego roku z nieoznaczonych grobów w Jalisco wydobyto 897 ciał, z czego 605 w okresie administracji prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, który objął urząd w grudniu 2018 r.

Cmentarzysko ciał w El Salto, na południowym wschodzie od Guadalajary, znaleziono w październiku. Pod koniec października wydobyto co najmniej 59 ciał z grobu w sąsiednim stanie Guanajuato.

Meksyk zmaga się z oszałamiającą liczbą zaginionych osób. Rząd federalny poinformował w październiku, że od 2006 r. Zaginęło ponad 75 000 osób. Ostatni rok przyniósł największą liczbę zaginięć ponad 8.300 osób.

Od 2006 r. W całym Meksyku znaleziono 4092 tajne groby, w których znajduje się około 6900 ciał.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię