40 prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy

1. Prowadzenie budżetu domowego. Warto śledzić swoje wydatki oraz sprawdzać, na co idzie najwięcej pieniędzy w skali miesiąca. Pozwala to na zauważenie wielu zależności oraz odpowiednie zarządzanie domowym budżetem w dłuższej perspektywie.
2. Odkładanie pieniędzy zaraz po wypłacie. Jeśli otrzymasz wypłatę, w pierwszej kolejności przelej pieniądze na konto oszczędnościowe.
3. Posiadanie oddzielnego konta oszczędnościowego. Warto mieć oddzielny rachunek do gromadzenia oszczędności, co pozwoli na oddzielenie ich od codziennych wydatków.
4. Unikanie długów. Pożyczanie pieniędzy sprawia, że nigdy nie będziemy mogli ich odkładać. Oszczędzanie warto rozpocząć, więc od spłacenia posiadanych długów.
5. Kupowanie za gotówkę. Wypłacenie pewnej sumy pieniędzy przeznaczonej na zakupy pozwala mieć znacznie większą kontrole nad miesięcznymi wydatkami. Płacąc kartą ciężko jest zapanować na wydatkami, ponieważ często nie zwracamy uwagi na sumy transakcji.

6. Kontrolowanie cen. Często ceny poszczególnych produktów znacząco różnią się pomiędzy poszczególnymi sklepami. Wiele towarów można kupić taniej w dużym supermarkecie lub internecie.
7. Zrezygnowanie z kart kredytowych. Korzystanie z nich może prowadzić do nagromadzenia sporego zadłużenia, dlatego jak najszybciej spłać zadłużenie i pozbądź się kart kredytowych. Korzystaj z gotówki i kart debetowych.
8. Korzystanie z programów lojalnościowych. Wiele sklepów spożywczych czy odzieżowych posiadane specjalne promocje dla członków, które pozwalają na generowanie sporych oszczędności.
9. Sprawdzenie ofert wszystkich produktów finansowych. Chcąc rozpocząć oszczędzanie warto sprawdzić, czy mamy korzystną ofertę na ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie mieszkania czy kredyt hipoteczny.
10. Sprawdzenie opłat bankowych. Niektóre banki pobierają opłaty prowadzenie konta, wykonanie transakcji czy kod SMS, co w efekcie prowadzi do skumulowania wydatków. Na szczęście aktualnie na rynku znajduje się wiele baków, które pozwalają na uniknięcie szeregu opłat. Prowadzi to do zmniejszenia wydatków o kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

 

11. Ograniczenie poruszania się samochodem. W wielu przydatkach wybór publicznych środków transportu będzie korzystniejszy dla portfela, niż poruszanie się samochodem.
12. Jeżdżenie rowerem. Takie rozwiązanie stanowi darmowy środek transportu, a w wiele miejsc bez problemu dostaniemy się właśnie na rowerze.
13. Planowanie wyjazdów z wyprzedzeniem. Decydując się na zakup biletu na pociąg z odpowiednim wyprzedzeniem można skorzystać z 30% zniżki, z kolei niektóre polaczenia autobusem wiążą się wtedy z kosztem 1 złotego.
14. Wyrobienie karty mieszkańca. W wielu miastach zadbanie o to pozwala na korzystanie z dodatkowych zniżek na komunikację miejską oraz uzyskanie darmowych wejść na atrakcje turystyczne i kulturowe.
15. Planowanie zakupów. Wybierając się na zakupy. spożywcze, przemysłowe czy odzieżowe zawsze miej ze sobą listę produktów, które planujesz kupić i pilnuj się jej.

16. Robienie zapasów. Wiele produktów spożywczych, takich jak makarony, kaszę czy puszki to jedzenie z długim terminem przydatności. Jeśli jest na korzystnej promocji warto zrobić jego zapasy.
17. Ograniczenie jedzenie na mieście. Wydawanie na obiady oraz desery na mieście niesie za sobą spore wydatki w skali miesiąca. Chcąc zaoszczędzić pieniądze wybieraj gotowanie w domu, a jedzenie w restauracjach ogranicz do minimum.
18. Planowanie posiłków. Dokładne przemyślenie, co w kolejnym tygodniu będzie w twoim jadłospisie pozwala na określenie, jakie produkty posiadasz i możesz wykorzystać, tak aby zminimalizować ryzyko zmarnowania jedzenia.
19. Zrezygnowanie z kawy na wynos. Warto przerzucić się na parzenie kawy w domu i zabieranie jej ze sobą w specjalnym, termicznym kubku.
20. Patrzenie na cenę za kilogram, a nie na cenę opakowania. Ma to szczególne znacznie przy produktach, których i tak kupujesz kilka opakowań.

21. Zrezygnowanie z butelkowanej wody. Marnowanie pieniędzy na zakup wody w butelkach nie jest korzystne ani dla twojego portfela, ani dla środowiska. Chcąc zaoszczędzić pieniądze zdecyduj się na dzbanek lub butelkę z filtrem, której użytkowanie generuje znacznie mniejsze koszty niż regularny zakup wody butelkowanej.
22. Branie prysznica zamiast kąpieli. Podczas szybkiego prysznica zużywa się znacznie mniej wody, co przekłada się na generowanie sporych oszczędności na opłatach za tło medium.
23. Uruchamianie zmywarki, kiedy jest pełna. Ma to duży sens ekonomiczny, ponieważ pozwala na oszczędność wody, środków myjących i prądu.
24. Zmiana oświetlenia na energooszczędne. Aktualnie żarówki LED to tanie produkty, które dodatkowo pozwalają na znaczne ograniczenie rachunków za prąd.
25. Kupowanie sprzętu o lepszej klasie energetycznej. Urządzenia wyższej klasy. Energetycznej są droższe, jednak ich zakup często się zwraca poprzez znacznie mniejsze rachunki za energię elektryczną.

26. Odłącz nieużywane urządzenia i wyłącz zbędny tryb czuwania. Podłączenie niektórych sprzętów do prądu i utrzymywanie ich w stanie gotowości powoduje, ze rachunki za prąd są znacznie wyższe, dlatego warto odłączyć je z kontaktu, jeśli jest taka możliwość.
27. Zadbanie o tańsze ogrzewanie. Uszczelnienie okien i drzwi, nie zasłanianie grzejników i ich regularne odpowietrzanie pozwalająca na uzyskanie optymalnej temperatury w mieszkaniu bez kręcenia termostatem do oporu.
28. Wyłączenie zbędnych usługi i subskrypcji. Często nie mamy świadomości, za co dokładnie pobierane są co miesiąc pieniądze z naszego konta. Warto przejrzeć generowane płatności cykliczne, a może okazać się ze niepotrzebnie przelewamy pieniądze za subskrypcję aplikacji, serwisu czy innej usługi, z której nie korzystamy zbyt często.
29. Zrezygnowanie z newsletterów. Ciagle pojawiające się w wiadomościach oferty, zniżki i nowe produkty często namawiają nas do dokonywania zbędnych zakupów, dlatego warto zrezygnować z ich regularnego śledzenia.
30. Ograniczenie słodyczy i gazowanych napojów. Tego typu produkty są całkowicie zbędne w codziennej diecie. Przy tym negatywnie wpływają na zdrowie i stan portfela.

31. Skończenie z nałogami. Zrezygnowanie z wydawania pieniędzy na papierosy czy alkohol pozwala na oszczędzanie kilkuset złotych w skali miesiąca.
32. Sprzedawanie zbędnych przedmiotów. Wszystkie zbędne przedmioty, jakie posiadamy, takie jak ubrania, gadżety, meble czy sprzęt elektroniczny maja swoją wartość. W przypadku, kiedy ich już nie potrzebujemy warto wystawić je na sprzedaż na jednym z serwisów do tego przeznaczonych.
33. Korzystanie z biblioteki, wymienianie się książkami i zakup e-booków. Klasyczne, papierowe książki to spory wydatek dla osób, które czytają regularnie. W takiej stacji warto zdecydować się na jedno z rozwiążą, które pozwoli na wyeliminowanie lub zminimalizowanie kosztów związanych z czytaniem książek.
34. Znalezienie darmowej rozrywki. Zazwyczaj weekendowe wyjścia kojarzą nam się z wydawaniem dużych sum pieniędzy na kino, teatr czy parki rozrywki. Jednak w miastach jest dużo innych atrakcji, z których można skorzystać za darmo, takich jak kina plenerowe, koncerty czy pokazy. Warto sprawdzić, czy w naszej okolicy nie dzieje się coś ciekawego.
35. Spotykanie z przyjaciółmi w domu. Wyjścia do restauracji czy barów wiążą się zazwyczaj z dużymi wydatkami. Jeśli chcesz często spotykać sile ze znajomymi i jednocześnie oszczędzać pieniądze, warto zaprosić ich do siebie i wspólnie spędzić czas przy gotowaniu, słuchaniu muzyki czy innych aktywnościach.

 

36. Kupowanie prezentów przez cały rok. Najlepsze ceny mną produkty świąteczne są zawsze po sezonie, dlatego to właśnie wtedy warto je kupować.
37. Korzystanie z kuponów rabatowych. Wiele sklepów internetowych i stacjonarnych honoruje kody rabatowe, które można znaleźć na stronie sklepu lub innych witrynach internetowych.
38. Wykorzystywanie kart podarunkowych. Często dostajemy kartę podarunkową w prezencie, chowamy ją i zapominamy, że ją mieliśmy. Warto jednak o tym pamietać, ponieważ często jest to przykładowo 100 zł do wykorzystania w drogerii, gdzie z pewnością znajdziemy przydatne dla nas produkty.
39. Korzystanie z Cashback’u. Polega to na zrobieniu zakupów w danym sklepie, przy czym części zapłaconej kwoty wróci na po pewnym czasie na nasze konto. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy coś kupić, a chcemy zaoszczędzić.
40. Bycie wytrwałym. Oszczędzanie nie jest proste, ponieważ wymaga zadbania o pilnowanie wydatków oraz wdrażanie kolejnych rozwiązań pozwalających na generowanie oszczędności. Jednak warto być w tym wytrwałym, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i uzbierać na wymarzony cel.

Dezynfekujesz ekran smartfona? Nie – to zacznij!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię