Pyłek pszczeli – właściwości i zastosowanie

Pyłek pszczeli zwany również pyłkiem kwiatowym jest pozyskiwany przez pszczoły z kwiatów; pszczoły mieszają go ze swoją śliną lub nektarem i formują w małe kuleczki, które na odnóżach transportują do ula.

Konsystencja pyłku kwiatowego zależy od tego, z jakiej rośliny pochodzi, jego powierzchnia może być haczykowata, chropowata lub lepka. Podobnie jest z kolorem: z reguły bywa on żółtawy jednak może też przechodzić w biel lub czerń. Od setek lat używano go w charakterze suplementu diety nazywając fontanną młodości czy też ambrozją bogów.

 

Skład:

Na wstępie warto wspomnieć, że pyłek pszczeli wielokrotnie był przedmiotem badań naukowych – próbowano m.in usystematyzować jego skład, czego do dziś nie udało się wykonać całkowicie – problemem jest nie tylko zmienność składu wynikająca z uzależnienia od roślin, z których wykonały go pszczoły; dużo ciekawszą rzeczą jest, że do dziś nie udało się zidentyfikować wszystkich substancji wchodzących w jego skład. Z pewnością znajdziemy w nim:

  • białka, w tym albuminy, globuliny, gluteliny, prolaminy;
  • kwasy nukleinowe DNA i RNA;
  • tłuszcze: nasycone i nienasycone (w tym: linolowy, oleinowy, a-linolenowy – niezbędne w budowie błon śluzowych i komórkowych)
  • fosfolipidy – powstrzymują proces odkładania się lipidów, chronią przed rozwojem miażdżycy.
  • fitosterole – stymulują procesy tworzenia się i dojrzewania komórek jajowych.
  • β-sitosterol – wspiera procesy przeciwmiażdżycowe.
  • węglowodany;
  • witaminy: A, D, E, K, H, tiamina, ryboflawina, pirodoksyna, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, kwas askorbinowy, cholina, inozytol.
    składniki mineralne: potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, sód, cynk, mangan, miedź.

Właściwości:

Pyłek pszczeli ma szerokie właściwości prozdrowotne i lecznicze. Przede wszystkim jest używany wspomagająco w leczeniu miażdżycy – obniża poziom tłuszczy i cholesterolu we krwi oraz uszczelnia naczynia krwionośne jednocześnie przeciwdziałając obrzękom. Wspomaga również prace mięśni gładkich. Pyłek wykazuje właściwości pomagające oczyścić organizm z toksyn, działa kojąco i ochronnie dla wątroby. Jest produktem polecanych w stanach zapalnych i infekcjach ze względu na właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Bogata zawartość składników odżywczych sprawia, że może byś stosowany w celu zwiększenia masy ciała i przywrócenia prawidłowej gospodarki mineralnej u osób niedożywionych, reguluje również metabolizm i wzmaga apetyt. Niektóre badania wykazały, że wykazuje właściwości zwiększające poziom płodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

 

Przepisy:

1. Drugie śniadanie
3-4 łyżki pyłku pszczelego dodaj do jogurty naturalnego, płatków lub owsianki. śniadanie będzie pożywne, apetyczne i zyska wiele prozdrowotnych właściwości.

2. Herbatka
Pyłek świetnie nadaje się jako dodatek do herbat – zwłaszcza ziołowych. Do zaparzonej już, ciepłej herbaty wystarczy dodać 2-3 łyżeczki pyłku. Jest to idealne rozwiązanie na chłodne jesienne i zimowe wieczory.

3. Pyłek nadaje się również idealnie jako dodatek do różnego rodzaju ciast i sałatek.

Przeciwskazania i środki ostrożności.

Pyłek pszczeli nie jest produktem zalecanym dla osób uczulonych na produkty pochodne pszczół – może wywoływać skrajnie silne reakcje alergiczne.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię