Single pachną inaczej. Jest dowód

Choć węch nie jest dominującym u ludzi zmysłem, to jednak odbieramy za jego pomocą wiele sygnałów, często nieświadomych.

Zapach drugiej osoby może przyciągać lub odpychać, choć świadomie nie jest nawet wyczuwalny. Od dawna interesuje to uczonych, którzy tym razem, na tapetę wzięli singli i mężczyzn pozostających w stałych związkach.

Australijscy uczeni przebadali grupę mężczyzn, opierając się na wrażeniach 82 heteroseksualnych kobiet, które zgodziły się wziąć udział w badaniu dla dobra nauki. Ich zdaniem mężczyźni pozostający  związkach mają zapach o wiele słabszy niż ci samotni.

Wydaje się mieć to dość logiczne wytłumaczenie. Samotne samce szukające partnerek muszą im „zaimponować” krzepą, zdrowiem i innymi męskimi walorami tak, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnych partnerek. Zjawisko dobrze znane z przyrody.

Naukowcy z Macquarie University przebadali w ten sposób 6 mężczyzn, porównując wrażenia 82 przedstawicielek płci przeciwnej. Wysnuli z tego doświadczenia wnioski, że przyczyną silniejszej woni panów żyjących samotnie, jest podwyższony poziom testosteronu.

Jednocześnie naukowcy zauważyli, że ta korelacja spada wraz z wiekiem i mężczyźni im starsi, tym mniej intensywnie pachną.  Ponadto mają nadzieje, ze wyniki tych badań rzuca nieco światła na meandry ludzkiej seksualności.

MT

20 cech charakterystycznych toksycznych przyjaciół

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię