
Kiedy ostatni raz robiłaś samobadanie piersi? Jak często zmieniasz swój biustonosz? Czy jesteś świadoma zmian, jakim podlega pierś z wiekiem? Cóż, odpowiedzi na te pytania mogą pomóc ci zrozumieć, czy dbasz o piersi, czy nie. W każdym wieku możesz pomóc zachować zdrowie piersi. W tym celu skorzystaj z naszych porad. Oto co musisz wiedzieć.
Wybierz odpowiednio dopasowany biustonosz:
Tak, pierwszą i najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o pielęgnację piersi, jest wybór odpowiedniego stanika. Jeśli piersi nie są odpowiednio podtrzymywane, tkanka łączna w piersi, zwana więzadłami, nadmiernie się rozciąga i obwisa. Wybór odpowiedniego biustonosza może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego rozciągnięcia i zwiotczenia. Kupując go, upewnij się, że stanik nie jest zbyt ciasny i nie jest zbyt luźny, ale jest idealnie dopasowany do Ciebie. Noszenie odpowiedniego rozmiaru i kształtu biustonosza jest niezbędne i całkowicie zależy od Twojego komfortu. Dobrze jest unikać noszenia gorsetu lub body, ponieważ mają one tendencję do zgniatania piersi i wywierania nadmiernego nacisku na mięśnie.
Praktykuj właściwą pielęgnację skóry
Pielęgnacja skóry piersi jest tak samo ważna jak pielęgnacja skóry twarzy i innych części ciała. Na piersiach i wokół nich znajduje się najbardziej wrażliwa skóra na ciele. Organizacje zajmujące się zdrowiem piersi zalecają codzienne stosowanie bogatego kremu nawilżającego na skórę piersi, nakładanie blokady przeciwsłonecznej o współczynniku ochrony (SPF) 15 lub wyższym na wszystkie miejsca wystawione na działanie promieni słonecznych oraz używanie mydeł nawilżających, kremów oczyszczających lub żeli do kąpieli i pod prysznic z dodatkiem substancji nawilżających zamiast mydeł wysuszających.
Wykonuj regularne samobadanie piersi:
Ostatnią, ale najważniejszą wskazówką, są regularne samobadania piersi. Należy jednak pamiętać, aby robić to co miesiąc po miesiączce, a nie podczas lub przed miesiączką. To dlatego, że piersi są grudkowate i obolałe przed okresem, co może prowadzić do błędnej diagnozy. Ponadto nigdy nie używaj palców do badania, ale zrób to z płaską ręką lub dłonią dla właściwych efektów.