Skutki przewlekłego stresu

Stres jest wszechobecny w codziennym życiu każdego z nas: codzienne obowiązki w domu, praca, szkoła/ uczelnia. Nie jest nowością, że udział stresu w życiu należy ograniczać ze względu na jego negatywny, wręcz destrukcyjny wpływ na zdrowie.

Objawy intensywnego lub długotrwałego stresu są bardzo poważne i przedkładają się na złą kondycję całego organizmu.

 

Jednym z najbardziej powszechnie występujących objawów długotrwałego działania stresu są ciągłe bóle głowy, spowodowane przez nadmierne pobudzenie układu nerwowego i wyzwalania adrenaliny. Charakterystyczne jest, że w przypadku pojawiania się sytuacji stresowej ból o charakterze „tętniącym” w skroniach zaczyna narastać, powoli obejmując całą głowę. Chorzy, doświadczający tego zjawiska opisują to uczucie jako obręcz, która uciska im głowę. Ból zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, znika samoczynnie i powraca kilak razy w ciągu dnia.

Obok bólu głowy wymienić można ogólne złe samopoczucie – w tym ciągłe zmęczenie, trudności ze snem i zasypianiem, trudności w zrelaksowaniu się. Zaburzenia snu prowadzą natomiast to nerwowości i frustracji co często odbija się negatywnym echem w życiu osobistym i zawodowym/

Kolejnym objawem, również dość powszechnym są dolegliwości trawienne. Poza bolesnymi skurczami można wymienić wzdęcia, uczucie pełności, zaparcia, biegunki i zgagę. Chorzy zazwyczaj chodzą od lekarza do lekarza nie mogąc znaleźć „złotego środka”, który wyleczyłby ich dolegliwości. Warto w tym miejscu odnotować, że nieleczony długotrwały stres przedkładający się na zaburzenia trawienia może wywołać cukrzycę i miażdżycę.

 

Do pozostałych, poważniejszych następstw dłutowanego działania stresu zaliczyć należy choroby serca i układu krwionośnego – w tym najczęściej występującym jest nadciśnienie, które może z kolei spowodować zawał lub wylew. Pod wpływem działania adrenaliny i kortyzolu (wydzielanych pod wpływem stresu) zwiększa się napięcie tzw. włókien współczulnych i przywspółczulnych, które mają istotny wpływ na pracę serca. Nadmierny stres może wywołać przyspieszenie lub zwolnienie pracy serca, prowadzić do palpitacji i arytmii.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię