7 sposobów na zwiększenie pewności siebie

Wielu zadaje sobie pytania czy z pewnością siebie rodzimy się czy też nabywamy ją? Czy posiadanie jej jest wynikiem wychowania czy natury?

Otóż pewność siebie przychodzi z zewnątrz i wewnątrz. Jest częścią naszego personalnego i zawodowego sukcesu, zdobytej wiedzy, osiągnięć. Wyznaczanie celów i ich osiąganie oraz podejmowanie działań pomaga w zdobywaniu pewności siebie.

Pewność siebie oznacza ufność i wiarę w siebie i swoje zdolności. Osoby pewne siebie podejmują ryzyko, są gotowe do nowych wyzwań zamieniając myśli i pomysły w działanie. Każde udane rozwiązanie zadania dodaje nam pewności siebie.

 

Psychologowie uczulają, że pewność siebie i poczucie własnej wartości nie są tym samym dodając, że wiele pewnych siebie osób ma niską samoocenę. Natomiast często pewność siebie idzie w parze z odwagą. Odwaga pcha do działania pomagając w budowie pewności siebie.

Większość z nas buduje pewność siebie przez całe życie gromadząc doświadczenia. Psychologowie wymieniają 7 podstawowych sposobów na zwiększenie chęci do działania i pewności siebie:

Wspominaj pozytywne momenty

Kiedy czujesz się przygnębiony lub masz brak motywacji do działania przywołaj pozytywne momenty, działania czy cele które osiągnąłeś i które przyniosły ci wiele satysfakcji.

Rozmawiaj ze sobą

Rozmowa ze sobą pomoże ci lepiej zrozumieć siebie. Lepsze zrozumienie siebie to również zrozumienie swoich priorytetów, chęci i potrzeb, które pomogą ci w wyborze celów i działań.

Spędzaj czas z samym sobą

Czytaj, odkrywaj, medytuj, spędzaj czas w naturze. Pomoże ci to w wyciszeniu, a co za tym idzie lepszym poznaniu siebie i koncentracji na tym czego chcesz motywując cię do działania.

Odrzuć komfort

Zbyt dużo komfortu prowadzi do lenistwa i lęku przed nowym. Komfort poniekąd zabija nasz wolność i chęć poznawania nowego, a pogłębia rutynę. Odrzuć nadmiar komfortu na rzecz nowych wyzwań i kreatywności.

 

Wady i negatywne myśli

Wady warto znać. Kiedy znasz swoje wady możesz nad nimi pracować. Negatywne myśli natomiast należy odrzucać, gdyż obniżają pewność siebie i samoocenę prowadząc do braku chęci działania i tworzenia.

Monitoruj postępy

Obojętnie jak duży cel postawiłeś przed sobą ciesz się małymi postępami. Pomogą cię one zmotywować do dalszego działania.

Poznaj listę swoich wartości

Zbuduj listę i żyj według swoich wartości. Postępowanie zgodnie z twoimi wartościami wzmocni twój charakter i pewność siebie.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię