Suplementy dla kobiet w okresie menopauzy

Zdania na temat Hormon Replacement Therapy – hormonalnej terapii zastępczej, są nadal bardzo podzielone wśród lekarzy i naukowców.

Ale wielu ekspertów podziela zdanie, że oprócz diety i regularnych ćwiczeń, kobiety przechodzące przez menopauzę powinny przyjmować suplementy.

Wśród najczęściej wymienianych i zalecanych suplementów przez lekarzy są:

Pre- i probiotyki

Jelita są odpowiedzialne za wytwarzanie i zarządzanie neuroprzekaźnikami – serotoniną, dopaminą i melatoniną. Wszystkie mają wpływ na zdrowie ciała i umysłu – nastrój i sen.

Niezrównoważony mikrobiom jelitowy może nasilać objawy menopauzy.

Magnez

Jest to wspaniały suplement pomagający na sen, rozluźniający mięśnie oraz równoważący poziom cukru we krwi.

 

Waleriana

Korzeń kozłka lekarskiego może okazać się pomocy wśród kobiet z dużymi zaburzeniami snu. Służy jako łagodny środek uspokajający i pomagający w zasypianiu.

Polifenole

Można przyjmować jako suplementy lub w postaci świeżych ziół i przypraw. Polifenole pomagają w utrzymaniu zdrowego mikrobiomu jelitowego.

Oprócz działania przeciwutleniającego polifenole mogą zapewniać ochronę przed rozwojem niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych.

Fitoestrogeny

Jeśli jesz małe ilości nasion, orzechów, truskawek oraz nie pijesz kawy twój lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów fitoestrogenów. Fitoestrogeny to składniki odżywcze roślin, które mogą pomóc w zapobieganiu osteoporozie i zmniejszaniu uderzeń gorąca oraz zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór piersi.

Proteiny

Spożywanie wystarczającej ilości białka jest ważne dla zdrowego poziomu cukru we krwi, kości, mięśni i chrząstek, naprawy tkanek, czerwonych krwinek oraz regulacji hormonów. Jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości protein  w postaci ryb, mięsa czy roślin strączkowych wspomóż się suplementami.

Witamina D

Wraz z menopauzą poziom witaminy D spada w organizmie. Witamina D buduje i utrzymuje w zdrowiu kości. Również spadek poziomu estrogenu i wapnia w okresie okołomenopauzalnym oznacza, że mogą ucierpieć na tym twoje kości.

Omega 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 zostały promują zdrowie mózgu i serca, zmniejszają stany zapalne i chronią przed niektórymi chorobami przewlekłymi.

Witamina B12

Może złagodzić objawy menopauzy i okresu okołomenopauzalnego, poprawiając funkcje poznawcze i witalność. Zwiększa energię i poprawia nastrój.

Eksperci przypominają, że zanim sięgniesz po jakiekolwiek suplementy czy leki porozmawiaj o tym z lekarzem.

Średniowieczny eliksir młodości. Przepis

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię