Dlaczego warto spać nago

Każdy z nas wie doskonale, że sen jest niezbędny do codziennego prawidłowego funkcjonowania. Pomaga zwalczać choroby i poprawia samopoczucie. Zdaniem ekspertów, aby czerpać ze zdrowotnych korzyści snu  każdej nocy powinniśmy przesypiać od 7 do 9 godzin.

Około 164 milionów Amerykanów twierdzi, że ma problemy ze snem. Najnowsze badania pokazują, że na problemy ze snem i zasypianiem jest jedno, bardzo łatwe do zaaplikowania lekarstwo – spanie nago.

Oto plusy spania nago:

1. Lepsza jakość snu

Spanie nago schładza organizm co może pomóc Ci  spać lepiej i osiągnąć upragnioną fazę głębokiego snu. Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie odkryli, że obniżenie temperatury skóry zwiększa głębokość snu i zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy.

 

2. Szybsze zasypianie

Niższa temperatura ciała pomaga również w szybszym zaśnięciu. Liczne badania powiązały bezsenność z temperaturą skóry i ciała. Badanie, które dotyczyło bezsenności i temperatury wykazało, że osoby z bezsennością miały znacznie wyższą temperaturę ciała niż osoby, które śpią dużo.

3. Może powstrzymać chorobę 

Sen działa jak bateria wspomagająca cały organizm. Jeśli lepiej śpisz, masz ogromną szansę na to, że będzie to miało pozytywny wpływ na twoje zdrowie. Jeśli się nie wysypiasz, twój układ odpornościowy będzie częściej atakowany przez wirusy. Jeśli spanie nago może ci pomóc w lepszym śnie może to również pomóc w zapobieganiu chorobom wewnętrznym. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) twierdzi, że nie wysypianie się może mieć wpływ na zachorowania na choroby i dolegliwości takie jak: depresja, cukrzyca typu 2, choroba serca, otyłość.

 

4. Poprawia zdrowie psychiczne

Kiedy śpisz lepiej, twój poziom stresu spada, a co za tym idzie, zmniejsza się prawdopodobieństwo odczuwania lęku i poprawia się twoja kondycja psychiczna.

 

5. Pomaga schudnąć

Badanie przeprowadzone przez US National Institutes of Health wykazało, że utrzymywanie chłodu ciała podczas snu nago przyspiesza metabolizm organizmu. Oprócz efektów metabolicznych spanie nago poprawia krążenie krwi, co jest dobre dla serca i mięśni oraz zwiększa uwalnianie hormonu wzrostu i melatoniny, które działają przeciwstarzeniowo.

6. Buduje pewność siebie

Spanie nago sprawia, że ​​czujesz się bardziej komfortowo we własnej skórze. Wraz ze wzrostem komfortu w ciele rośnie też twoja samoocena i pewność siebie. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Melbourne wykazało, że ludzie z wysoką samooceną zarabiają więcej i awansują częściej niż ich mniej pewni siebie koledzy.

 

7. Promuje zdrowie pochwy

U kobiet które mają skłonności do infekcji drożdżakowych, spanie nago pomaga w utrzymaniu prywatnych części ciała w suchym, zdrowym środowisku.

 

8. Zwiększa płodność u mężczyzn

Płodność u mężczyzn spada kiedy kondycja plemników spada. Jednym z winowajców jest zbyt wysoka temperatura jąder. Spanie w obcisłych piżamach czy majtkach zwiększa temperaturę jąder. Istnieje również związek między snem a jakością nasienia. Mężczyźni z zaburzeniami snu mają o 29% niższe stężenie plemników.

ZSS

10 rzeczy z których nie powinnaś (i nie musisz!) się tłumaczyć.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię